Son illər “Biləsuvar Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) enerji təsərrüfatında görülən tədbirlər öz müsbət nəticəsini verməkdədir. Rayonun bütün istehlakçı qrupları sutka ərzində daha keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunurlar.
Biləsuvar EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə transformator məntəqələrində (TM) və EVX-lərdə əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. O cümlədən, bu ilin son üç ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində aparılan yenidənqurma işləri zamanı 10 kV-lik xətlərin 7,7 kilometrində, 0,4 kV-lik xətlərin isə 4,3 kilometrində müxtəlif təyinatlı təmir işləri, həmçinin istismar səviyyəsini yüksəltmək üçün digər tədbirlər də həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 20-dən artıq TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri reallaşdırılmış, ümumi gücü 1,5 MVA-ya yaxın olan 5 transformator da əsaslı təmir edilərək tam işlək vəziyyətə gətirilmişdir. Eyni zamanda bütün TM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənib, transformatorların yağ tutumlu avadanlıqlarında yağın səviyyəsi normal səviyyəyə çatdırılıb, həmçinin yağ sızmalarının qarşısı alınmışdır.
Mənbə onuda bildirdi ki, hazırda istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı mühüm tədbirlər davam etdirilir.
Onu da qeyd edək ki, müəssisənin xidməti ərazisində elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarına təsadüf edilir. Belə ki, bu ilin my ayında 30 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 326,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 19,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin məbləğin 55 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin ötən 5 ayı ərzində isə burada 214 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 1 milyon 508,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 90,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 27 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin may ayında müəssisə üzrə 8,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,9 milyon kilovatsaat çoxdur. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə çox yüksəkdir. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 258 min kilovatsaata yaxın azalaraq 2,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuş, ödənişdə mütləq artım isə 22 faizə yaxın təşkil etmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, cari ilin beş ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 4,4 milyon kilovatsaat artaraq 38,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 31 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,4 milyon kilovatsaatdan çox azalaraq 18,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 10 faizdən çox olmuşdur.

CONSUMERS ARE SATISFACTORY OF THE SERVICE
Carried out measures give its positive results at “Bilasuvar Electric Network” (EN) during last years. All consumers of the region were supported with much more quality and stabile electric energy.
According to the information given by “Bilasuvar” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, capital and maintenance repair work were implemented at transformer points in order to much more strengthened of stability of electric energy supply. By the way, in the last three months of this year, during the renovation works carried out on the territory of the enterprise 7.7 km of 10 kV, 4.3 km of 0.4 kV overhead lines with different repair installation, as well as other measures to increase the level of care conducted.
It should be noted that this period of more than 20 different types of repair work carried out on TM, which is close to the total capacity of 1.5 MW to 5 transformers were repaired and in full. At the same time, the area of dry grass TM cleaning equipment with a capacity of transformer oil, the oil level to a normal level, and oil leakage was prevented.
As the source informed, supply of electricity at the present time is the most important steps are being taken to improve even more.
According to the source, it should be noted that for 5 months of the year, and 214 violations were made. Report on acts carried out in accordance with 1000000 508600 kWh of electric power loss was restored value of more than 90,500. Actions carried out in 27 per cent of this amount was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount.
By the way, in May of this year, 8.9 million kWh of electricity used by the company. Compared with the corresponding period last year more than 1.9 million kWh. Payment of costs of electricity consumed over the same period last year is very high. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 258,000 kWh to 2.4 million kWh, and the absolute increase of 22 percent.
Finally, it should be noted that during the first five months of this year compared with the same period last year, consumption increased by 4.4 million kWh. Payment was 38.2 million compared to the same period last year increased by 31 percent. In particular, private consumption by 1.4 million kWh, compared to the same period last year to 18.2 million kilowatt-hours of electricity was decreased. Absolute increase was10 percent.