“QOBUSTAN” EŞ: TEXNİKİ GÖSTƏRİCİLƏR DAHA DA YAXŞILAŞDIRILIR
Ölkə enerji təsərrüfatının bütün sahələrində olduğu kimi, “Qobustan” elektrik şəbəkəsində (EŞ) də istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə son üç ay ərzində transformator məntəqələrində və elektrik verilişi xətlərində (EVX) ərzində bir sıra təmir işləri aparılıb.
“Qobustan” EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, təmir işləri sırasına “Nabur”, “Qurbançı”, “Sündü”, “Poladlı”, “Təklə”, “Şıxzərli”, “Ərəbqədim”, “Şəhər 1 -2” EVX və 10 kV-lik “Qaracüzlü” budaqlanması daxildir. Mənbənin bildirdiyinə görə, burada dayanıqlığın daha da artırılması üçün bir sıra müxtəlif təyinatlı təmir və yenidənqurma işləri görülüb. Bu tədbirlərə, naqillərin əvəz edilməsi, izolyatorların quraşdırılması, dayaqların dəyişdirilməsi və yaxud təmir ediməsi aiddir. Belə ki, hesabat dövründə 3,4 kilometrə yaxın naqil və 10 dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş, 210 metrdən artıq kabel xətti təmir edilmiş, 600 metrə yaxın SİP kabel xətti çəkilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə Cəyirli ərazisində bir KTM quraşdırılmış, “Ərəbqədim” və “Təklə Mirzəbaba” HX-lərindən doydurulan müxtəlif gücdə hər birində bir ədəd olmaqla iki transformator yenisi ilə əvəzlənmişdir. Eyni zamanda 10-a yaxın transformator və komplekt transformator məntəqəlirində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bunlardan əlavə beş transformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, təmir-bərpa işləri mütəmadi olaraq yerinə yetirilir və istehlakçılar enerji təchizatı sarıdan heç bir problemlə üzləşmir. Müəssisədən bildirildiyi kimi, enerji daşıyıcıların yüksək səviyyədə fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə atılan addımlar ənənəvi olaraq davam etdirilir.
“Əməkdaşlarımız həmişə olduğu kimi, bundan sonra da istehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanması, kommersiya itkilərinin qarşısının alınması istiqamətində tədbirləri davam etdirəcəklər”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin may ayında müəssisənin xidməti ərazilərində istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etməsi ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı 17 qayda pozuntusu faktı aşkar edilmişdir ki, bunun da 16-sı məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir. Aşkar edilmiş pozuntular müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq 54,6 min kilovatsaatdan artıq (bunun da 51,5 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 3,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 5 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 65 istehlakçının (bunun 47-si məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində pozuntu aşkar edilərək 93 min kilovatsaata yaxın (bunun 75,5 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 5,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövründə bərpa edilmiş istehlak dəyərinin 65 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qalıq hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər görülür. Mənbədən qayda pozuntularının təsnifatı barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, may ayında müəssisə üzrə 1,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 192 min kilovatsaat çoxdur. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq 11 faizdən çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 77,4 min kilovatsaat artaraq 1,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 1,3 faiz təşkil etmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 5 ayı ərzində ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,2 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 8 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən ümumi ödəniş mütləq 7 faizə yaxın artıb. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 5,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 728,5 min kilovatsaat çoxdur. Ödənişdə mütləq artım isə 7 faizə yaxındır.

Some repair work were implemented at the transformer points and TL during last three months in order to improve electric energy support at Gobustan electric network as at other energy economy of the country.
According to the information given by Gobustan EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, repair work of Nabur, Gurbanchi, Sundu, Poladli, Tekle, Shikhzerli, Erebgedim, Sheher 1-2 branching and Garajuzlu by 10 kV are belonging to these type measures. According to the source, in order to increase the stability of different types of repair and renovation work has been done. These measures, the replacement of wires, insulators, installation or repair of bearings instructed. Thus, during the reporting period and the 10-foot cable with a new substituted 3,4 kilometers, 210 meters of cable, cable 600 meters SIP line.
It should be noted that the set “Jayirli” CTM, "Ərəbqədim" and "Təklə Mirzababa" TL of two different power transformers in each of them replaced. At the same time, about 10 different types of transformers, transformer points complete repair work carried out. In addition to these five transformers cured and consumers.
It should be noted that the maintenance work carried out on a regular basis, and consumers are not faced with the problem of power supply. According to the company, the measures taken to ensure that a high level of energy  continue as usual.
"Our staff, as always, further enhancing the quality of services provided to consumers in order to maintain the planned level of technical losses, commercial losses will continue to prevent the" - said the source told him that this year, in May, consumers associated with the use of electricity in accordance with rule 17 of the violations were found during the raids, of which 16 residential consumers (population) belong to the group. He has performed with more than 54 600 of violations (of which more than 51,500 extensions (of the population) belong to the group) to 3,300 manat use value of the loss of electricity has been restored.
By the way, watch for 5 months of the current year to 65 consumers (47 percent for residential consumers (population) belong to the group) were found 93,000 kWh meter account complete violation of (its 75,500 kWh for residential consumers (people) are a group of consumers) to 5,600 manat use- the cost of the loss of electricity has been restored. During the reporting period, 65 percent of the recovery has been repaid to the consumer. Appropriate measures will be taken to pay the remainder. Classification of violations by referring to the information provided by the source also pointed out that the observed use of electricity is still dominated by the edge line.
The source also said that the company in May, 1.5 million kilowatt-hours of electricity was used, compared to the same period last year, more than 192,000 kWh. Payment  of the cost of electric power used in 11 per cent more than in the corresponding period last year. In particular, private consumption as compared to the same period last year, an increase of about 1.1 million kWh electric power was 77,400 kWh. Absolutely increase of 1.3 percent.
It should be noted that the total consumption during the 5 months of this year compared with the same period last year, an increase of 1.2 million kWh electric power was more than 8 million kWh. Compared to the same period last year increased by  about 7 per cent of the total payment. In particular, private consumption has more than 5,7 million, or 728,500 kWh more than in the same period last year. The absolute increase was 7 %.