ŞƏBƏKƏDƏ YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ YERİNƏ YETİRİLİR
Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda da təmir işləri təsdiq edilmiş qrafik üzrə keyfiyyətlə yerinə yetirilmişdir. Hazırda təmir-bərpa və yenidənqurma işləri davam etdirilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə cari ilin son 3 ayı ərzində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə məlumatda bildirilir ki, şəbəkənin xidməti ərazilərindəki bir sıra enerji obyektlərində sistem əhəmiyyətli yenidənqurma və təmir bərpa işləri həyata keçirilmişdir.
Belə ki, 500 kV-lik “Abşeron” yarımstansiyasında layihə əsasında 220 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda (APQ) yenidənqurma işləri davam etdirilir. O cümlədən, sözügedən APQ-də 220 kV-lik “Böyük Şor” yarımstansiyası ilə əlaqələndirilməsi üçün yuvanın quraşdırılması başa çatdırılmışdır.
Qeyd edək ki, şəhərin mərkəzi hissəsinin enerji təchizatını həyata keçirən 220 kV-lik “Müşviq” yarımstansiyasının İdarəetmə məntəqəsində 110/220 kV-lik idarəetmə lövhələrinin yenisi ilə əvəzlənməsi işləri davam etdirilir. Eyni zamanda bu yarımstansiya ilə “Səngəçal” ES-in əlaqələndirilməsi üçün 110 kV-lik iki yuvanın da quraşdırılması başa çatdırılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, 220 kV-lik “Səngəçal” yarımstansiyasında layihə əsasında 220 kV-lik tərəfdə 5-ci bölmənin tikintisi başa çatdırılmışdır. Hazırda burada 125 MVA-lıq avtotransformatorun 200 MVA-lıqla əvəz olunması işləri başa çarmaq üzrədir.
Mənbədən daxil olan məlumatda o da qeyd edilir ki, 220 kilovoltluq “Xırdalan” yarımstansiyası da bu qəbildən olan enerji təsərrüfatlarındandır. Belə ki, yarımstansiyanın dayanıqlılığının daha da möhkəmləndirilməsi ilə əlaqədar olaraq 3 saylı avtotransformatorun 10 kV-lik çıxış HX-nin kabel xəttinə keçilməsi işinə başlanmışdır. Həmçinin burada 10 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşun tikintisi də nəzərdə tutulmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 220 kilovoltluq “Hövsan”, “8 km”, “Şığ”, 110 kilovoltluq “205”, “Zabrat” yarımstansiyalarında bu tədbirlər həyata keçirilir. Adları qeyd edilən enerji obyektlərində müxtəlif təyinatlı yenidənqurma işləri həyata keçirilib. Məsələn, burada müxtəlif gərginlikli bölmələr arasında əlaqələndirici kabellərin yenisi ilə əvəzlənməsi, gərginlik və cərəyan transformatorlarının dəyişdirilməsi və digər müxtəlif təyinatlı təmir işləri uğurla yerinə yetirilmişdir. Mənbənin verdiyi məlumata əsasən sadalanan tədbirlərin yerinə yetirilməsi, enerji təsərrüfatlarının daha da dayanıqlı fəaliyyətinə zəmanət verən əsas amillərdəndir. Bunu nəzərə alaraq şəbəkədən yenidənqurma işlərinin davam etdirilməsinin gündəlikdə duran əsas tapşırıqlardan biri olduğu bildirildi.

RECONSTRUCTION MEASURES WERE IMPLEMENTED AT THE NETWORK
Repair work was implemented with quality at the s/s belonging to balance of “Absheron Regional Electric Network” (REN) as at other energy objects. At present, repair – restoration and reconstruction measures were continued.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” about carried out measures during 3 months of the current year.
Thus, the 500 kV "Absheron" Substation 220 kV open form of the distribution based on the project (AUC) is being reconstructed. By the way, APQ-220 kV "Big Shore" substation was completed with the coordination of the installation of the nest.
Please note that the central part of the city, 220 kV proposal, "Mandelstam control station 110/220 kV control boards is going to be replaced. At the same time, the substation" Sangachal "ES-110 kV to coordinate the installation of the nest was completed .
It should be noted that the 220 kV "Sangachal" 220 kV substation on the basis of the construction project was completed on the 5th block. Currently, 200 MVA auto transformer capacity of 125 MVA is complete replacement.
It should be noted that the 220 kV "Xırdalan" substation economy this energy. Thus, with respect to the further strengthening of the stability of the station number 3 in HX auto-transformer at 10 kV cable began to shift. As well as the construction of 10 kV distribution system is closed.
It should be noted that the 220 kV "Hovsani", "8 km", "small", 110 kV, "205", "Zabrat" substations, these measures were carried out. Different types of energy facilities, repair work carried out. For example, the cables between the various units of pressure, replace them with new, voltage and current transformers and other different types of repair work carried out. According to a source in the implementation of these measures, the energy of the main factors that will ensure a more stable operation. Given this network reconstruction, according to reports, one of the key tasks to continue the agenda.