TƏMİR-BƏRPA İŞLƏRİ DAVAM EDİR
Ölkənin elektrik enerjisi təsərrüfatlarında həyata keçirilən hazırlıq işləri Xızının elektrik enerjisi ilə təminatında müstəsna rolu olan enerji obyektlərindən də yan keçmədi. Digər enerji müəssisələri kimi, “Xızı Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) xidməti ərazisində əvvəllər olduğu kimi son aylar  ərzində də elektrik enerjisinə olan tələbatın tam və keyfiyyətli şəkildə paylanması, elektrik verilişi xətlərində texnoloji itkilərin azaldılması istiqamətində  müəssisənin balans mənsubiyyətindəki transformator məntəqələri (TM) və elektrik verilişi xətlərində mühüm tədbirlər icra edilməkdədir. Ümumiyyətlə, cari ildə, o cümlədən son üç ay ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan EVX-lərində və TM-lərdə nəzərdə tutulmuş təmir işləri qrafikə uyğun başa çatdırılmışdır.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində 1,5 kilometrdən artıq SİP kabel xətti çəkilmişdir. Eyni zamanda əyilmiş dayaqlar düzləndirilmiş, məftillər tarımlanmış və 0,4 kV-lik xətlərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri də həyata keçirilımişdir. Bütün bunlarla yanaşı dörd dayaq da yenisi ilə əvəzlənmişdir. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 16 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda Giləzi qəsəbəsində 160 kVA-lıq və Təzəkənd kəndində isə 63 kVA-lıq transformatorlar dəyişdirilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, şəbəkə üzrə yanğından mühafizə tədbirləri də daim diqqət mərkəzindədir. Hazırki hava şəraitini nəzərə alaraq  və yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş və digər qabaqlayıcı tədbirlər görülməkdədir. “Növbəti mövsümə hazırlığın uğurla başa çatdırılması istiqamətində enerji təchizatçıları öhdələrinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışırlar”, – deyən mənbə elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə də məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin 5 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 182 istehlakçının (bunun 180-ə yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğaç uçot komplektini pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 871,2 min  kilovatsaata yaxın (bunun 847,4 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 52,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 50 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində istehlakçıların elektrik enerjisi ilə təminatında  dayanıqlıq və keyfiyyət daha da yüksəlmişdir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin may ayında müəssisə üzrə 6,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 413 min kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 182 min kilovatsaatdan çox artaraq 513 min kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə enerji haqqının ödənişində mütləq artım isə 2 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 5 ayı ərzində müəssisə üşrə ümumi istehlak 35,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 4,3 milyon kilovatsaatdan, ödəniş isə mütləq 19 faizdən  çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 3,7 milyon kilovatsaatdan artıq, 817 min kilovatsaata və 8 faizə yaxın olmuşdur.

REPAIR – RESTORATION MEASURES ARE CONTINUED
Preparation measures carried out at energy economy of the state  also  played main role in electric energy supply of  Khizi. Important measures were executed at the transformer points (TP)   and TL belonging to the enterprise in the line of totally supplying of   electric energy support, decreasing of technological losses at TL. In general, repair work was over at TL and TP belonging to the enterprise balance during last three months of the current year.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 1,5 km SIL type cable was installed at the enterprise service territory. At the same time, the cost of the curved, wires were stretched out. Different setting repair work were implemented. Four towers have been replaced by new ones in the same time. It should be noted that the above-mentioned period, the TM-16 belonging to the enterprise is carried out for different purposes.  At the same time, transformer by 160 KVA was changed at Gilazi settlement and transformer by 63 KVA at Tezekend.
According to a source in the local network, the focus  on fire protection measures. Given the current weather conditions and fire in order to  ensure the safety of TM-treated and other preventive measures in the field of dry grass. "The next season of preparation for the successful completion of the energy suppliers trying to fulfill all the duties," - said the source of electricity to prevent illegal use of the information on the measures taken.
According to the source, so that the enterprise service territory within 5 months of the year during a raid of 182 consumers (about 180 residential consumers (population) are a group of consumers) were found a set of meter account. Violations were identified and acted 871,200 kWh (847,400 more than the residential consumers (population) are a group of consumers), 52,300 manat use value of the loss of electricity has been restored. As a result of actions carried out in 50 per cent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount.
compared with more than 413,000 kWh. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 182,000 kWh 513,000 kWh. Compared with the corresponding period last year, while the absolute increase  in energy payment was about 2.
It should be noted that during the 5 months of the year total consumption was 35.4 million kWh. As a result, compared to the same period last year to 4.3 million kWh of consumption, payment shall be increased by more than 19 percent. By the way, constant consumer groups of people, these numbers are more than 3.7 million, respectively, was approximately 817,000 kW and 8.