“BAKI ES”: AQREQATLAR DISPETÇER QRAFIKINƏ UYĞUN OLARAQ FƏALIYYƏT GÖSTƏRIR
Digər elektrik stansiyalarında olduğu kimi, “Bakı” elektrik stansiyasında da aqreqatlarda qrafikə əsasən növbəti istismar həddinə uyğun təmir işləri aparılır. Hal-hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir. Stansiya işə başladığı gündən qrafikə uyğun olaraq normal iş şəraitində fəaliyyət göstərir və bu günə kimi (01.06.2013-cü ilə kimi) 3 milyard 464,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Elektrik stansiyasından “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin may ayında 42,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, 2013-cü ilin 5 ayı ərzində isə burada 235,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində cari ilin 5 ayında stansiyanın digər texniki iqtisadi göstəricilərində də qənaətbaxş nəticələr əldə olunmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da bildirilir ki, stansiyada aqreqatların hamısı saz vəziyyətdədir. İstismar səviyyəsinin yüksək həddə saxlanılmasını təmin etmək üçün texniki məsələlərə diqqətlə yanaşılır, vaxtlı-vaxtında texniki baxışlar keçirilir və zəruri operativ tədbirlər görülür. Təmir işləri də stansiyanın təmir briqadası tərəfindən aparılır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin son üç ayında maşın sexində həyata keçirilmiş təmir kampaniyası zamanı avadanlıqlar təftiş edilmiş, istismar prosesində ortaya çıxan nasazlıqlar aradan qaldırılmış, avadanlıqlarda sıradan çıxmış hissələr yeniləri ilə əvəz edilmişdir. Görülən işlərə nümunə kimi yağ süzgəclərinin dəyişdirilməsi, hava soyuducularının, karterlərin təmizlənməsi, yağ əlavə edilməsi və digər işləri göstərmək olar. Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə bütün generatorlarda cari təmir işləri aparılmışdır.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirlərinə uyğun olaraq elektrik sexində də avadanlıqlara texniki baxış keçirilmiş və müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüşdür. O cümlədən, güc transformatorlarında, eleqaz açarlarında, ayrıcılarda texniki xidmət işləri aparılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı generatorun yağ nasosları təftiş və təmir edilimiş, səthləri təmizlənmişdir.
Digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Sexlər, inzibati bina və yardımçı binalar yanğınsöndürmə avadanlıqları ilə təmin olunmuş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmiş, abadlıq işləri görülmüşdür. Sonda onu da qeyd edək ki, müəssisədə çalışan işçilərin peşəkarlıq qabiliyyətlərinin artırılması məsələsi də diqqət mərkəzində saxlanılır.

BAKU PP: THE UNITS ARE OPERATED IN ACCORDANCE TO THE DISPATCH GRAPHIC
Repair work was implemented in accordance to the dispatch graphic at Baku power plant as at other power plants. At present, the units are operated under the dispatch graphic. The power plant is operating in normal work regime and more than 3 milliard 464,1 million kWh electric energy was produced till today (01.06.2013).
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 42,5 million kWh electric energy was used in May of the current year. Lets` noted that, about 235,6 million kWh electric energy was produced there during 5 months of 2013.
Lets` noted that, satisfactory results were achieved at the power plant during 5 months of the current year in the line of carried out purposeful measures in order to increase exploitation level, supply regular work regime of energy transmission and distribution systems.
According to other information obtained from a source at the station, all units are in good condition. In order to provide the highest level of operational and technical issues must be approached carefully, technical reviews in a timely and prompt action are implemented. Relevant work carried out maintenance crew station.
It should be noted that in the last three months of the campaign, machine shop equipment, inspection and repair was carried out, as a result of the defects have been eliminated in the process of maintenance of equipment parts are replaced with new ones. As an example of the work done to change oil filters, air, refrigerator, fat and other works are added. By the way, all the generators repair works were carried out during the period.
According to the source, it should be noted that, in accordance with the autumn-winter season in the food department and various repair work was carried out technical inspection of equipment. By the way, power transformers, circuit breakers, disconnector service was held. In addition generator inspection and maintenance of oil pumps, cleaned surfaces.
As with other energy facilities, fire safety here in the center of attention. Workshops, office buildings and ancillary buildings are equipped with fire-fighting equipment, which can cause a fire of dry grass and cleaned of waste, landscaping works. Finally, it should be noted that the ability of the company to increase the professionalism of the employees at the center of attention.