İTKİLƏR MİNİMUM HƏDDƏ ENDİRİLİR
“Cəlilabad Elektrik Şəbəkəsi” üzrə keçən ilin dörd ayı ilə cari ilin analoji dövrünü müqayisə etsək, görərik ki, həm istehlak olunan elektrik enerjisinin dəyərinin ödənilməsində, həm də istehlaka ötürülən elektrik enerjisinin dayanıqlığının təmin olunmasında ciddi irəliləyişlər baş verib. Belə ki, həmin dövrdə ümumi ödənişdə 12 faiz, daimi əhali qrupu üzrə ödənişdə isə 13,4 faiz mütləq artım müşahidə olunub. Bütün bunlar istismarın yaxşılaşdırılması istiqamətində aparılan ardıcıl tədbirlər nəticəsində mümkün olub.
Şəbəkədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, əsasən, vətəndaşların həyətlərindən keçən 0,4 kilovoltluq açıq naqillərin SİP-kabellə dəyişdirilməsi, müasir tələblərə cavab verən smart-kart tipli sayğacların quraşdırılması işə çox müsbət təsir göstərib. Məsələn, sərfiyyatın daha çox olduğu 1427 abonentin məskunlaşdığı Alar kəndində bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlərin nəticəsində elektrik enerjisi istehlakı xeyli azalıb. 2012-ci ilin dekabrına kimi təkcə bu kənd qış aylarında 1,2 milyon, yay aylarında isə təxminən 700-800 min kilovat-saat elektrik enerjisi götürürdü. Sayğaclaşma başa çatdıqdan sonra isə burada bu ilin aprel ayı üçün cəmi 178 min kVt-saat elektrik enerjisinin istehlak olunduğu aşkarlanıb.
Qeyd edək ki, yenidənqurma tədbirlərinin növbəti mərhələdə Bakı-Astara magistral yolunun ətrafında yerləşən kənd və qəsəbələrdə reallaşdırılması nəzərdə tutulur. Təxminən 600 abonentin olduğu Qarazəncir, 453 abonentin olduğu Maşlı-Muğan kəndləri və 2700 abonenti olan Göytəpə qəsəbəsinin şəbəkələri bu mərhələdə yeniləşdiriləcək. Yeri gəlmişkən, görülən işlər, aparılan maarifləndirmə tədbirləri elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının da azalmasına təsirini göstərib. Bu ilin dörd ayı ərzində aşkarlanan belə hallarla bağlı 250 akt tərtib olunub.
Mənbə onu da bildirdi ki, növbəti payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirləri də qrafikə uyğun olaraq aparılır. Qarşıda duran işlərə nümunə olaraq əsasən həyətlərdən keçən açıq naqillərin SİP kabellə əvəzlənməsi göstərilə bilər. Artıq 35/10 kilovoltluq “Cəlilabad” yarımstansiyasından qidalanan 6 saylı və 2 saylı “Göytəpə” hava xəttində müvafiq işlər icra olunub. Hazırda 110/35/10 kV-lik “Uzuntəpə” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik xətdə dayaqlar basdırılır və yaxın zamanlarda SİP kabellərin çəkilməsi gözlənilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, bütün enerjisistemdə olduğu kimi, bu energetika təsərrüfatında da texniki itkilərin qarşısının alınmasına xüsusi diqqət yetirildiyini deyən mənbə məlumat verdi ki, bu məqsədlə itki hallarının daha çox müşahidə edildiyi ərazilərdə xətlərin dəyişdirilərək yenisi ilə əvəzlənməsi işləri icra olunur. İlin əvvəlindən bu məqsədlə təxminən 1,5 km xətt daha keyfiyyətlisi ilə əvəz olunub və prosesin davamlı xarakter alması nəzərdə tutulur.

THE LOSSES ARE DECREASED TO MINIMUM
There observed serious progress in the line of payment of electric energy value, supplying of stability of electric energy transmission at “Jalilabad Electric Network” in comparison with analogical period and four months of last year. So that, 12 % increase was observed at the   total payment, 13,4 % increase was observed at the payment. All these process was achieved as a result of improving of exploitation level.
According to the information given by the network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, changing of SIL cables by 0,4 kV, construction of modern type smart – card type meters makes opportunity for positive influence for carried out measures. Use of electric energy was decreased as a result of carried out measures at Alar village which has more than 1427 consumers. 1,2 million kWh was produced in December, approximately 700 – 800 000 kWh was generated during summer. 178 thousand kWh electric energy use was discovered in April of the current year.
Lets` noted that, carrying out of reconstruction measures at villages and settlements around of  Baku – Astara highway is also intended. Qarazenjir, 453 villages and 2,700 subscribers, subscriber Mugan Mashli networks Goytapa settlement, which will be updated at this stage. By the way, work in the public awareness on the reduction of the incidence of illegal use of electricity affected. Found that four months of this year, 250 cases were made.
The source also said that the next autumn-winter season, the preparation is carried out in accordance with the schedule. As an example of an outdoor yard to SIP cable conductors may be substituted. Now, 35/10 kV "Djalilabad" power substation number 6 and number 2 "Goytapa" was carried out with an air line. On 110/35/10 kV "Uzuntapa" 10 kV offline construction of the tower is expected to be buried in the nearest future SIL cables.
Finally, it should be noted that all the power, and the technical losses in the energy sector, said a source, focusing on prevention, and to do this by changing the line in the observed loss of jobs are being replaced. At the  end of the year, about 1, 5 km line has been replaced by a more quality and the process is expected to permanent.