ŞƏBƏKƏLƏRƏ MÜNTƏZƏM OLARAQ TEXNİKİ BAXIŞ KEÇİRİLİR
Ölkəmizin enerji sistemində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər, yeni texnologiyaların tətbiqi ilə aparılan quruculuq işləri  istehlakçıların dayanıqlı  və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmağa imkan verir. Texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsini, o cümlədən  elektrik enerjisinin dayanıqlı ötürülməsini təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirlər cari ildə də davam etdirilmişdir.
“Şabran Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, son üç ay ərzində 10-0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrdə bir sıra əhəmiyyətli yenidənqurma və təmir işləri aparılıb.
Qeyd edək ki,  10 kV-lik I “Şəhər”, “Qorğan”, “Gəndab”, “Düzbilici” və digər bir neçə hava elektrik verilişi xətlərində aparılan təmir işləri zamanı 2 km-ə yaxın naqil yenisi ilə əvəz edilmiş, kabel xətti çəkilmiş, 7 dayaq quraşdırılmış, 2,3 km məsafədə sallaq naqillər dartılmış, 14 dayaq düzləndirilmişdir. Müvafiq təmir-bərpa işləri Şabran şəhəri, Dəvəçi, Sincənboyad, Pirəmsən və digər bir neçə kəndlərin 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərində də yerinə yetirilmiş, enerji daşıyıcılar normal iş rejiminə gətirilmişdir. O cümlədən, 2 km-ə yaxın naqil yenilənmiş, bir neçə dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş, 6-sı isə təmir edilmişdir. Bundan əlavə, EŞ üzrə 30-dan artıq TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış, bir yeni KTM quraşdırılaraq istismara verilmişdir. Mənbədən onu da bildirdilər ki, texnoloji itkilərin azaldılması məqsədilə 250 kVA-lıq transformator yükə uyğun yenisi ilə (400 KVA) əvəzlənmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin aprel ayında müəssisə üzrə 5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 481 min kilovatsaat çoxdur. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 25 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 505 min kilovatsaat azalaraq 1,7 milyon kilovatsaata yaxın, ödənişdə  mütləq artım isə 9 faizdən çox olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 314 min kilovatsaat azalaraq 21,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 11 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçıları tərəfindən 9,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 201 min kilovatsaat, ödəniş isə mütləq 12 faizdən çox artmışdır.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ilin aprel ayında müəssisə üzrə 60  qayda pozuntusu aşkar edilərək 159 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 9,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 4 ayı ərzində istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etmələrinin yoxlanılması ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı 445-dən artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 1 milyon 204,1min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 72,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin  müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, Şabran rayonunun paylayıcı şəbəkələrinin enerji təchizatı 10, 6 və 0,4 kV-lik 725 kilometrdən artıq uzunluqda EVX-lər və ümumi gücü 70,3 MVA-dan artıq olan 370 ədəd transformator vasitəsilə təmin olunur.

TECHNICAL MAINTENANCE WAS SYSTEMATICALLY CARRIED OUT AT THE NETWORKS
Carried out purposeful measures and reconstruction work with applying of new technology makes opportunity for supplying of the consumers with quality and stabile electric energy. Increasing of level of the indicators of technical – economical measures, by the way, intended measures in the line of transmission of electric energy was continued during current year.
According to the information given by “Shabran Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some reconstruction and repair work were implemented at distribution networks by 10 – 0,4 kV during last three months.
It should be noted that 10 kV I, "Sheher", "Qorghan", "Gandab", "Duzbiliji" and several other TL about 2 km during repair work has been replaced by a new wire, cable line 7 support, hanging cables stretched to a distance of 2.3 km, 14 ones support. The city proper Shabran repair Devechi, Sinjənboyad, Pirəmsən and several other villages were carried out on the lines of 0.4 kV, energy has been brought to its normal operating mode. By the way, about 2 km of the cable repaired, replaced by new ones in a few beatings, and 6 have been renovated. In addition, TM-EN for more than 30 different types repaired, installed and put into operation a new KTM. The source also said that in order to reduce technical losses in the amount of the new 250 kV, depending on the load (400 kVA) are replaced.
The source also said that in April this year, 5 million kWh of electricity used by the company. Compared with the corresponding period of the previous year by more than 481,000 kWh. Payment of the cost of electricity consumed in comparison with the same period last year increased by more than 25 percent. By the way, the constant people consumer group in comparison with the corresponding period last year, an increase of 505,000 kWh to 1,7 million kWh, while the absolute increase of more than 9 percent.
It should be noted that consumption of 4 months of this year compared with the same period last year, an increase of 314,000 kWh. Payment was 21.8 million compared to the same period last year increased by 11 percent. In particular, the resident population of 9.3 million kilowatt-hours of electricity was used by consumers. As a result, compared to the same period last year consumed 201,000 kilowatt-hours, payment must be increased by more than 12 percent.
According to other information obtained from a source in the company, in April this year and found 60 violations of the rules of 9500 to 159,000 kWh of electricity losses has been restored use value.
It should be noted that the use of electricity during the current year and 4 months to verify compliance during raids on more than 445 accounts were opened to customers a complete loss of power, 72.2 to 1 million 204 100 kWh worth more than a thousand have been recovered. Measures implemented as a result of this amount has been paid and the remaining amount of the corresponding measures are carried out in accordance with the payment.
By the way, distribution networks, power supply Shabran 10, 6 and 0.4 kV and length of 725 km and a total capacity of 70,3 MW TL-are provided through more than 370 transformers.