Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Quba Elektrik Şəbəkəsində də (EŞ) istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatında yaranacaq hər hansı bir problemin qarşısının vaxtında alınması məqsədilə ənənəvi olaraq transformator məntəqələrində (TM) və elektrik verilişi xətlərində (EVX) təmir-bərpa və yenidənqurma işləri həyata keçirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə sözügedən müəssisədən daxil olan məlumata görə, son üç ay ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kilovoltluq “Bələdiyyə”, “Vəl-vələ”, “Park” və digər EVX-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən 4 kilometrr xətt yenilənmiş, 15,6 km-dən artıq xəttdə əsaslı və cari təmir işləri aparılmış, 60-a yaxın dayaq dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda görülmüş işlər çərçivəsində 5 kilometrdən artıq 0,4 kV-luq xətlər təmir olunmuş və 30-a yaxın dayaq yenisi ilə əvəzlənmişdir. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidmətində olan 50-yə yaxın TM və KTM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Bunlardan əlavə, müəssisə rəhbərliyi xətlərdə baş verən enerji itkisinin qarşısının alınması məqsədilə müəyyən tədbirlər həyata keçirmişdir. Bu məqsədlə iki transformator sxemdən çıxarılmış, üç transformator isə yükə uyğun yenisi ilə əvəzlənmişdir. Eyni zamanda 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərin 3 km-dən artıq trassası yaşıl kütlədən təmizlənmiş, 4 km məsafədə sallaq naqillər tarımlanmış, 30-a yaxın dayaq düzləndirilmişdir.
“İstehlakçıların elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması məqsədilə sayğac uçot komplektlərinin baxış üçün maneəsiz yerə köçürülməsi işləri davam etdirilmişdir”, - deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin aprel ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 100-ə yaxın istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmiş, müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 257,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin (bunun 117,2 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) 15,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində burada 445 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Nəticədə 1 milyon 204,1 min kilovatsaata yaxın (bunun 910,7 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 72,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin aprel ayında müəssisənin xidmət ərazisində 10,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 379 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq 12,5 faiz çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 90 min kilovatsaata yaxın azalaraq 5,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 18 faizdən artıq olmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumat görə, cari ilin 4 ayı ərzində burada 45 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilib. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 4,6 milyon kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 30 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 632 min kilovatsaata yaxın artaraq 25,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 9 faizdən çox olmuşdur.

Traditional repair – restoration and reconstruction measures were implemented at transformer points (TP) and TL in order to prevent of any problem at electric energy supply of “Guba Electric Network” (EN) as at other energy objects.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work were implemented at “Belediyye”, “Velvele”, Park TL by 10 kV and at other TL belonging to the enterprise balance. By the way, 4 km line was renewed, more than 15,6 km line was capital and maintenance repaired, about 60 stands were changed. At the same time, more than 5 km line by 0,4 kV was repaired and about 30 stands were substituted with new ones. Lets` noted that, different setting repair work were operated at about 50 TP and CTP during mentioned period.
In additional, relevant measures were operated in order to prevent energy loss. For this purpose two transformers were out of scheme, three ones were substituted with new ones. At the same time, more than 3 km trace of the lines by 10,6 and 00,4 kV were cleaned of green mass, 4 km conductors were stretched out.
"Consumers in order to prevent the illegal use of electricity bills meter free for the visitors continued resettlement," - said the source told him that during the raids in the current year, in April, nearly 100 consumers were breaking the rules and acted 257700 kWh of electricity losses (117, 2 million kWh for residential consumers (population) are a group of consumers) was 15,500 manat use value.
It should be noted that within four months of the year 445 and irregularities were found and were composed. As a result, about 1 million 204 100 (910 700 more than for residential consumers (population) are a group of consumers) use value losses of electricity has been restored 72200. Of this amount was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount.
The source also said that the territory of the enterprise service in April of this year, 10.3 million kWh electric power was used, the consumption in the past year and more than 379,000 kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year was 12.5 percent. In particular, private consumption over the same period last year more than 90 million kWh decreased and was 5.5 million. Absolute increase of more than 18 percent.
According to other information received from a source within 4 months of the year and 45 million kWh of electricity was used. As a result, compared to the same period last year to 4.6 million kWh of consumption, payment shall be increased by more than 30 percent. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 632,000 kWh was 25,2 million kWh. Absolutely increase was more than 9 percent.