İstehlakçıların daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə həyata keçirilən yenidənqurma işləri çərçivəsində respublikanın qərb bölgəsinin enerji təchizatının yaxşılaşdırılmasına da xüsusi diqqət yetirilməkdədir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, son üç ay ərzində 110 kV-lik "Gəncə-1" yarımstansiyasında sözügedən gərginlikdə 3 dəst yağ açarı müasir tipli eleqaz açarları ilə dəyişdirilib və eyni sayda cərəyan transformatoru quraşdırılıb. Eyni zamanda II Sistem şində gərginlik tranformatoru yeni tiplisi ilə əvəzlənmişdir. Bütün bunlarla yanaşı bu yarımstansiyada 1, 2 və 3 saylı transformatorların soyutma sistemlərində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və işıqlandırma sistemi yenidən qurulmuşdur.
Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan bir neçə yarımstansiyada mühüm işlər görülüb. Daha doğrusu 110 kV-lik “Maşınqayırma”, “Şəmkir SES tikintisi”, 35 kV-lik “Slavyanka” yarımstansiyalarında yeni və daha güclü transformatorların quraşdırılması ilə yenidənqurma işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, 110 kV-lik “YPK” yarımstansiyasında transformatorun dəyişdirilməsi və “Şampanzavod” yarımstansiyasında eleqaz açarların quraşdırılması da görülən işlər sırasındadır.
Mənbə onu da bildirdi ki, EVX-lər üzrə əsaslı və cari təmir işləri davam etdirilir. Son üç ay ərzində müəssisənin xidməti ərazisində bir ədəd 35 kV-lik dayaq dəyişdirilmiş, 110 kV-lik xətlərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Yenidənqurma işləri çərçivəsində həyata keçirilən infrastruktur layihələri haqqında əldə etdiyimiz məlumatda bildirilir ki, Daşkəsən rayonunda yeni tikilən 35 kV-lik “Alunit” yarımstansiyasında işlər qrafikə uyğun aparılır. Eyni gərginlikli “Gəncəçay” hava xəttinin yeraltı kabel xəttinə keçirilməsi işləri isə davam etdirilir.

Energy supply of western region of the republic is in the center of the attention in order to prevent any problem and supply of the consumers with quality and stabile electric energy.
According to the information given to the Press  - release of Azerenergy” JSC, 3 suit oil circuit breakers were substituted with new ones at Ganja – 1 s/s by 110 kV during last three months and the same number current transformer were  constructed. At the same time, tension transformer was substituted with new one. Beside all of them, different setting repair work were operated at the transformers number 1,2 and 3 of the s/s.
By the way, important measures were operated at some s/s belonging to the enterprise service territory during mentioned period. Substituting of the transformers with much more powerful ones and carrying out reconstruction measures are intended at “Mashingayirma” s/s by 110 kV, “Shemkir” HPP, “Slavyanka” s/s by 35 kV.
Lets` noted that, changing of the transformer at YPK s/s by 110 kV and construction of breaker at “Shampanzavod” s/s are also belonging to carried out measures.
As the source informed, capital and maintenance repair work were continued under TL. One stand by 35 kV was constructed at the enterprise service territory during last three months,   different setting repair work were operated at the lines by 110 kV.
Under the information given about carried out infrastructure projects, measures are implemented under the graphic at   “Alunit” s/s by 35 kV of  Dashkesen region.