DAYAQLAR YENİLƏNİR, XƏTLƏRİN DAYANIQLIĞI ARTIR
Şəbəkələrdə elektrik enerjisinin istehlak dəyərinin ödənişinin tam təmin olunması  istiqamətində tədbirlər həyata keçirilməklə yanaşı, istismarın səviyyəsinin yüksəldilməsinə xüsusi diqqət yetirilir.
Bu baxımdan, 30,400-dən çox abonentə (bunun təxminən 29 mini məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir) xidmət göstərən “Salyan Elektrik Şəbəkəsi”nin kollektivi də məqsəd­yönlü iş aparır. Əvvəlcədən hər ay üçün görüləsi işlərin qrafiki müəyyənləşdirilir və bunun da əsasında qarşıya qoyulan vəzifələr icra olunur.
Şəbəkədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilir ki, ilin əvvəlindən kənd ərazilərində 9 km uzunluğunda xətt və xeyli sayda dayaq  yenisi ilə əvəz olunub. Bundan başqa, şəhərin “20 Yanvar” adlanan hissəsində 2 kilometr uzunluğunda SİP kabel çəkilib. Bu proses əsasən xətlərə müdaxilə imkanlarının daha çox olduğu ərazilərdə aparılıb.
Qeyd edək ki,  4 ay ərzində ümumi şəbəkə üzrə itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyərinin bərpası məqsədilə 594 akt tərtib edilib. 5 milyon 359 min kilovat-saatdan çox itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyərinin bərpasına nail olunub. Onun ödənilməsi istiqamətində zəruri tədbirlərin görülməsi davam etdirilir. Həmçinin müəssisə üzrə debitor borclarının ödənilməsi istiqamətində də zəruri tədbirlər görülür. Borclarını ödəməkdən imtina edən 12 abonent haqqında qanunvericiliyə uyğun olaraq  lazımi tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, hazırda şəbəkədə istismarla bağlı məsələlərin normal şəkildə həll olunması üçün bütün imkanlar mövcuddur. Lazım olan mal-materialla təminat məsələsi lazımi səviyyədə həllini tapır. Hazırda əsas diqqət 10 kilovoltluq və ondan aşağı gərginlikdə olan xətlərin yeniləşdirilməsinə yönəldilib.
Yeri gəlmişkən, şəbəkədə istehlak olunan elektrik enerjisinin ödənişinin tam təmin edilməsi, neqativ halların aradan qaldırılması  məqsədilə maarifləndirmə tədbirlərinə də üstünlük verilir. Şəbəkədə müasir texnologiyaların tətbiqi genişləndirildikcə arzuolunmaz hallar da tədricən aradan qalxmış olacaq.

STANDS ARE RENEWED, STABILITY OF THE LINES IS INCREASED
Beside carrying out of measures in the line of payment of consumption value of electric energy at the networks, increasing of exploitation level is in the center of the attention.
So, collective of “Salyan Electric Network” is carrying out of purposeful work for more than 30,400 consumers (about 29 thousand belongs to private consumer group). All intended measures were executed in time.
According to the information given by the network to the Press – release of Azerenergy JSC, 9 km line and lots of stands were substituted with new ones at the village territory. 2 km SIL type cable was installed, at 20 Yanvar territory.
Note that for 4 months loses mains to restore the 594 was drawn. Lost more than 5,359,000 kilowatt-hours of electricity was restored. The measures necessary to continue its payment. In addition, the necessary measures for the payment of the debt. Refuse to pay their debts, the necessary measures should be implemented in accordance with the laws of 12 subscribers.
The source also said that the normal way to solve the issues related to network operations, there are all possibilities. The issue of the provision of goods and materials, which will be considered at the appropriate level. The focus is on updating the lines of 10 kV and lower voltage.
By the way, the total payment for the provision of electricity consumed in the network, in order to eliminate negative situations in educational activities is preferred. The gradual introduction of modern technologies in the network remove unwanted cases will be lifted.