UÇOT SİSTEMİNİN TƏKMİLLƏŞDİRİLMƏSİNƏ DİQQƏT ARTIRILIR
Bu il qışın sərt keçməsi hazırlıq səviyyəsinin vəziyyətinə bir daha aydınlıq gətirdi. Belə ki, rayonun elektrik şəbəkəsi kollektivinin birgə səyi nəticəsində görülən tədbirlər nəticəsi olaraq ciddi açılma halları müşahidə olunmadı.
“Zaqatala Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, son üç ay ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik “Tala”, “S. Vurğun”, “Mosul”, “Lahıc” və digər bir neçə EVX-də həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xətlərin 2 km-ə yaxın hissəsi təmirdən çıxarılıb. Paralel olaraq Zaqatala şəhəri, rayonun Muxax, Car, Əli Bayramlı və Y. Tala kəndlərində 0,4 kV-lik xətlərin 3,7 km-dən artıq hissəsi təmir olmuşdur. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə təmir işləri müəssisənin xidməti ərazisində olan TM-lərdən də yan ötməmiş və burada 30-a yaxın TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
“Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində istehlakçıların elektrik enerjisi ilə təminatında dayanıqlıq və keyfiyyət daha da yüksəlmişdir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin aprel ayında müəssisə üzrə 6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 583 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 20 faizdən çox mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 156 min kilovatsaata yaxın artaraq 3,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə enerji haqqının ödənişində mütləq artım 20 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində müəssisə üzrə ümumi istehlak 26,3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2,8 milyon kilovatsaatdan, ödəniş isə mütləq 15 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 16,5 milyon kilovatsaata, 962 min kilovatsaata və 11 faizə yaxın olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, uçot sisteminin təşkili də şəbəkə qarşısında dayanan mühüm vəzifələrdəndir. Artıq bu istiqamətdə olan tədbirlər əsasən yerinə yetirilib. Bununla belə, istismar zamanı qüsurlu olması aşkarlanan, yaxud sıradan çıxmış sayğacların da yeniləri ilə əvəz olunması istiqamətində zəruri tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin aprel ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 20 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 53,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 3.2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Cari ilin 4 ayı ərzində sözügedən qayda pozuntusuna görə müəssisənin xidməti ərazisində 120-dən artıq akt tərtib olunmuş, 249,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 15 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 90 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, istismar işləri zamanı əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik tədbirlərinin yerinə yetirilməsi də diqqətdə saxlanılır. Elə bu səbəbdən də şəbəkə üzrə istehsalat zədələnmələri və bədbəxt hadisələrin baş verməsi müşahidə olunmayıb.

IMPROVING OF ACCOUNT SYSTEM IS IN THE CENTER OF THE ATTENTION
There were not observed any serious accidents as a result of carried out relevant measures with assiduously   work of the region electric network, in spite of severe winter season.
According to the information given by “Zagatala Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 2 km of the lines were repaired during carried out different setting repair work at “Tala”, “S. Vurghun”, “Mosul”, “Lahij” TL by 10 kV and at other TL. More than 3,7 km of the lines by 0,4 kV were repaired at Zagatala city, Mukhakh, Jar, Ali Bayramli and Y. Tala villages. Lets` noted that, repair work was also operated at TP belonging to service territory of the enterprise and about 30 TP were differently repaired.
"As a result of targeted measures, sustainability and quality of electricity supply has increased even more," - said the source told him that the business in April this year for 6 million  kWh electric power was used, with the corresponding period of the previous year, more than 583,000 kWh. Payment  should be more than 20 percent compared to the same period last year increased. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 156,000 kWh of 3.8 million kWh. Compared to the same period last year was about 20 percent absolute increase in the energy charge.
It should be noted that the total consumption during the current year and 4 months was 26.3 million kWh. As a result, consumption by 2,8 million kWh, compared to the same period last year, the payment shall be increased by more than 15 percent. By the way, these numbers are constant consumer group of people to 16.5 million kWh, or 11 percent, was about 962,000 kWh.
By the way, stands in front of the accounting system of the important tasks in the network. In accordance with steps in this direction  have already been implemented. However, defects are detected during operation, or to be replaced with new tube had appropriate action.
According to the source, it should be noted that in the course of raids in April this year to 20 consumers in the enterprise complete control violations were found. Of violations of the rules have been acted, 3200 to 53,500 kWh of electricity losses has been restored use value.
Within 4 months of the year for breaking the rules, more than 120 applications have been made in the enterprise, 249.4 million kWh of electricity losses was restored 15,000 manat use value. As a result of actions carried out in 90 per cent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount.
Finally, it should be noted that the operations to implement the safety and security in mind. Thus, the network was not observed for the occurrence of injuries and accidents.