ŞƏKİ REŞ – MÜVAFİQ TƏDBİRLƏR GÖRÜLMÜŞDÜR
Enerjisistemdə yenidənqurma işləri yüksək sürətlə davam etdirilir. Yüksək gərginlikli elektrik şəbəkələrinin texniki inkişafında bu daha aydın müşahidə edilir. Enerjisistemin dayanıqlığının təmin edilməsi və tələbatçılara keyfiyyətli elektrik enerjisinin ötürülməsi üçün ən vacib hissə olan elektrik enerjisinin ötürülməsi sahəsində hazırda mühüm işlərin həyata keçirilməkdədir.
“Şəki Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə  daxil olan məlumata görə, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kilovoltluq və ondan yuxarı gərginlikli EVX-lərdə cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı naqillər təmir edilmiş və yenisi ilə əvəzlənmiş, izolyatorlar dəyişdirilmişdir. Buna misal olaraq 110 kV-lik II-III “Şəki”, “İsmayıllı”, “Qəbələ”, “Əlibəyli”, 35 kV-lik “Çeşməli”, “Muxax”, “Basqal” və digər bir neçə hava xətlərində (HX) görülmüş işləri göstərmək olar. Bütün bunlarla yanaşı 35 kV-lik “Oğuz”, “Taxılçılıq”, “A.Göynək” HX-lərində dayaqların yenisi ilə əvəzlənməsi işləri də həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə texniki göstəricilərin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik “Şəki”, “İpək Kombinatı”, 35 kV-lik “Çeşməli”, “Girdimançay”, “K. Zəyid”, “Qax” və digər yarımstansiyalarda və onların yardımçı avadanlıqlarında əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Təmir-bərpa işlərinə yağ açarlarının, ayrıcıların əsaslı təmiri, yarımstansiyanın torpaqlanma konturunun bərpası və digər işlər daxildir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə isə, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik “Əyriçay”, “Zaqatala”, “İsmayıllı”, 35 kV-lik “Oğuz”, “SAS” və digər sözügedən gərginliklərdə olan yarımstansiyalarda həyata keçirilmiş təmir işləri zamanı ümumi gücü 85 MVA-ya yaxın olan 10 transformator da təmir edilmişdir.
“Bunlardan əlavə, xətlərdə baş verən enerji itkisinin qarşısının alınması məqsədilə də müəyyən tədbirlər həyata keçirilmişdir”, – deyən mənbə yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri barəsində də məlumat verdi və bildirdi ki, havaların istiləşməsi ilə əlaqədar olaraq yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri daha da gücləndirilmişdir. Belə ki, EVX-lərin mühafizə zonaları və yarımstansiyaların əraziləri quru otlardan, yağ tutumlu avadanlıqların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənmişdir. Eyni zamanda mühafizə avadanlıqlarının nəzarət və ölçü cihazları təftiş edilmiş və aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır.
Mənbədən daxil olan məlumata görə, fövqəladə hallar nəzərə alınmazsa, müəssisə avadanlıqları texniki göstəriciləri  baxımından  iqlim şəraitinə tam hazırdır.
Mənbədən cari ilin II rübündə nəzərdə tutulmuş təmir işləri ilə bağlı əldə etdiyimiz məlumata əsasən qeyd edək ki, 110 kV-lik “Şəki”, “Cəfərabad”, “Qəbələ”, “Laza”, 35 kV-lik “Çeşməli”, “Qoxmuq”, “Şorsu” və digər bir neşə yarımstansiya  və EVX-lərdə müxtəlif təyinatlə təmir işlərinin həyata keçirilməsi də nəzərdə tutulmuşdur.

SHAKI REN – RELEVANT MEASURES WERE OPERATED
Reconstruction measures are continued with high speed. This type of process was observed at technical development of high tension electric network. At present important measures are operated at electric energy transmission sphere for supplying of stability of energy system and supporting of the consumers with quality and stabile electric energy.
According to the information given by “Shaki Regional Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, owned TL by 35 kV and above in the last three months of the year during the repair work is carried out in different types of cables have been repaired and replaced by new, insulators were replaced. Thus, for example, 110 kV II-III "Saki" "Ismailli" "Gabala" "Alibeyli" 35 kV “Cheshmeli", "Mukhakh", "Basgal" and several other lines (TL) the work is done. At the same time, 35 kV "Oguz" "Takhilchilig", "A.Goynek" TL.
It should be noted that the technical indicators in order to improve the balance of the company owned 110 kV "Shaki", "Silk Factory", 35 kV "Cesmeli", "Girdimanchay", "K. Zeyid", "VAS" and other substations and maintenance of auxiliary equipment and overhaul conducted. Repair and restoration of oil circuit breakers, disconnectors repair, restoration and other work contours substation grounding.
According to the source, the entity owned 110 kV "Ayrichay", "Baku", "Ismailly", 35 kV, "Oguz", "SAS" and other works carried out in the voltage substations markups capacity of 85 MVA or near the time of 10 transformers were renovated.
"In addition, in order to prevent power loss in the lines carries out certain actions," - said the source gave information on fire safety measures, and that, in connection with the fire safety measures in warm weather, further strengthening. Thus, the power line and substation zones of protected areas of dry grass, oil, dirty oil, cover with a capacity of about equipment cleaned. At the same time, protection and control means measuring and checking defects have been eliminated.
According to the source, given the extraordinary circumstances, the technical characteristics of the equipment is ready to climatic conditions.
From the second quarter of this year, based on the information received in connection with the repair work, it should be noted that the 110 kV "Shaki", "Jafarabad", "Gabala", "Laza" 35 kV "Cesmeli", "Gokhmug" " Shorsu "and other transmission lines and substations on several different intended for repair.
By the way, the implementation of measures to ensure a high level of energy oturuculərində offers great opportunities for sustainability.