“QƏBƏLƏ EŞ”: REYDLƏR DAVAM ETDİRİLİR
İstehlakçıların “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində reydlər digər Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Qəbələ” elektrik şəbəksinin xidməti ərazisində də davam etdirilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin aprel ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 45 istehlakçının “Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydaları”nı pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 170,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 10,2 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində isə burada 320-yə yaxın qayda pozuntusu aşkar edilərək 1 milyon 239,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 74,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdi. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 26 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Müvafiq təmir-bərpa işlər uğurla həyata keçirilmişdir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində təmir işləri “Qəbələ” və “Hacallı” yarımstansiyalarından çıxan 10 kV-lik hava elektrik verilişi xətlərində aparılmışdır. Qeyd edək ki, təmir-bərpa işləri ümumilikdə 9 kilometrə yaxın məsafədə yerinə yetrilib.
Onu da bildirək ki, rayonun Bum qəsəbəsində, Böyük Pirəli, Bayramkoxa, Tikanlı və s. kəndlərində və Qəbələ şəhəri ərazisində 0,4 kVlik EVX-lər boyu təxminən 4,2 kilometr məsafədə əsaslı və cari təmir işləri görülüb. Bütün bunlarla yanaşı sözügedən dövrdə 10 TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, aprel ayında müəssisə üzrə 6,5 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 926 min kilovatsaat çoxdur. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq 15 faizdən çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 320 min kilovatsaat artaraq 2,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 12 faiz olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 4 ayı ərzində ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,1 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 28,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən ümumi ödəniş mütləq 12 faizə yaxın artıb. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 12 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,8 milyon kilovatsaat çoxdur. Ödənişdə mütləq artım isə 9 faizə yaxındır. Sonda qeyd edək ki, sabit dayanıqlığın təmin edilməsi məqsədilə ənənəvi təmir-bərpa işləri davam etdirilir.

GABALA EN: SPOT – CHECKS ARE CONTINUED
Spot – checks are continued at “Gabala Electric Network” as at other electric networks (EN) in the line of checking of use of electric energy of the consumers.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of 45 consumers were discovered during carried out spot – checks at the enterprise service territory in April of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 102 00 manat use value of more than 1708 00 kWh loosed electric energy was restored.
Lets` noted that, about 320 infringements were observed there during 4 months of the current year and about 744 00 manat use value of about 1 million 2392 00 kWh loosed electric energy was restored. More than 26 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and relevant measures are operated in the line of paying of reminder sum.
Relevant repair – restoration measures were successfully implemented – noted source was also added that, repair work was also operated at TL by 10 kV coming out of “Gabala” and “Hajilli” s/s. Lets` noted that, repair – restoration work was operated at about 9 km distance.
Lets` noted that, the settlement of the region Bum, Big Pirəli, Bayramkokha, Tikanli, and so on. villages and in the city of Gabala, about 4.2 kilometers in length and 0,4 kV TL maintenance and repair work has been completed. Along with all the above-mentioned period, the TM-10 was carried out under different conditions.
The source also said that the company in April, 6.5 million kilowatt-hours of electricity was used, compared to the same period last year, more than 926,000 kWh. Payment of the cost of electricity consumed in the last year, more than 15 % over the same period. In particular, private consumption over the same period last year, an increase of 320,000 kWh of 2.5 million kWh. Absolute increase was 12 %.
It should be noted that the total consumption within 4 months of this year compared with the same period last year increased by more than 3.1 million kWh was 28.1 million kWh. Compared to the same period last year, a 12 % increase in the total amount of payments. In particular, private consumption was 12 million kWh, compared to the same period last year more than 2.8 million kWh. The absolute increase of 9 %. Finally, we noted that in order to ensure the sustainability of traditional stable repairs continue.