“Beyləqan Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, bu ilin əvvəlindən müəssisənin xidməti ərazisində 46,9 milyon kilovat-saata yaxın elektrik enerjisi istehlak olub. Ötən ilin müvafiq dövründə isə həmin göstərici 47 milyon kilovat-saata yaxın idi. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,2 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 16 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 13,3 faiz artmışdır. Yei gəlmişkən, cari ilin aprel ayında müəssisə üzrə 9,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,7 milyon kilovatsaat çoxdur. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədəd mütləq 2 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 800 min kilovatsaata yaxın artaraq 3,5 milyon kilovatsaatdan artıq, ödənişdə isə mütləq artım 15 faizdən çox olmuşdur.
“Şəbəkədən daxil olan məlumata görə, ən çox itki Daşburun, Milabad və Dəmiryolu istiqamətində müşahidə edilib. Mövcud problemin aradan qaldırılması məqsədlə yalnız Milabad qəsəbəsində 650 metr kabel istifadə olunmaqla 150 sayğac evlərdən və həyətlərdən baxış üçün əlverişli yerə çıxarılıb”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, son üç ay ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik xətlərin 5,6 km-ə yaxın hissəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda rayonun II Şahsevən, Binnətli, Təzəkənd, Qaralar və digər bir neçə kənlərində, eyni zamanda Beyləqan şəhər ərazisində 0,4 kV-lik xətlərdə aparılan təmir işləri zamanı 4,2 km xətt təmir olunmuşdur. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdə aparılan müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı 35-dən artıq transformator da təmir edilərək istifadəyə verilmişdir. Yeri gəlmişkən, təxminən 5 min abonentin olduğu Beyləqan rayon mərkəzində şəbəkənin tamamilə yenidən qurulması nəzərdə tutulur. Artıq bu məqsədlə layihələşdirilmə işləri başa çatdırılıb.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin aprel ayında şəbəkə üzrə elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə halları ilə əlaqədar 82 akt tərtib olunub və nəticədə 126 min kilovat-saata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 7,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa olunub. Müəyyənləşdirilmiş məbləğin 50 faizdən çoxunun ödənişi təmin olunub. Ümumilikdə isə 4 ay ərzində 570-ə yaxın akt əsasında 1 milyon 101,8 min kilovat-saata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 66,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilib ki, onun da 45 faizinin ödənişi təmin olunub, qalan hissənin ödənilməsi üçün tədbirlər görülür.
Məlum olduğu kimi, hazırda enerji itkisinin aradan qaldırılması, uçotun səmərəli təşkili üçün vacib olan amillərdən biri də elektrik enerjisindən sayğacdankənar istifadənin qarşısının alınmasıdır. Son üç ayda şəbəkə üzrə 529 ədəd sayğac quraşdırılıb.

ENERGY LOSS IS PREVENTED
According to the information given by “Beylagan Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 46,9 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory at the beginning of this year. This indicator was about 47 million kWh during relevant period of last year. By the way, consumption was more than 1,2 million kWh increased and was more than 16 million kWh in comparison with relevant period of last year under privet consumer group. Payment was 13,3 % increased in comparison with relevant period of last.
By the way, more than 9,8 million kWh electric energy was used under the enterprise in April of the current year. And it is 1,7 million kWh more in comparison with relevant period of last year. Absolute increase was 2 % at the payment. By the way, consumption was about 800 thousand kWh increased and was more than 3,5 million kWh, payment was more than 15 % increased.
Under the information given by the source, most of losses were observed at “Dashburun”, “Milabad” and “Demiryol” directions. In order to fix the problem with the cable of 650 meters, 150 meters, only Milabad settlement houses and courtyard for visitors from the ground up, "- said the source told him that the last three months, 10 kV, 5.6 km of the undertaking, the various types of repair work carried out. at the same time, the region II “Shahseven”, “Binnətli”, “Tazakand”, “Garalar”, and a few other villages, as well as in urban areas “Beylagan2 lines 0,4 kV 4,2 km line was restored during the repair work. it note that at the time the parent TM, belonging to various repair work carried out for the installation of more than 35 transformers were repaired and put into operation. way, is about 5,000 subscribers in the network reconstruction Beylagan. Design work has already been completed for this purpose.
The source also noted that in April this year in the network in case of illegal use of electricity was drawn 82 and lost 126,000 kilowatt-hours of electricity was restored in 7600 manat use value. More than 50 percent of the refund is determined. A total of 570 for 4 months, almost 1 million 101.8 thousand kilowatt-hours of electric power has been restored permitted value of more than 66,100, of which 45 per cent was paid, the rest are accepted for payment.
As you know, loss of energy, eliminating one of the factors that are important for the efficient organization of accounting in the prevention of the use of electricity out of meter. 529 meters were constructed under the network during last three months.