TƏDBİRLƏR PLANI İCRA OLUNUR
“Şirvan Elektrik Şəbəkəsi”ndə istismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə zəruri tədbirlərin görülməsi ardıcıl şəkildə davam etdirilir. Əsas işlər 6-10 kilovoltluq elektrik verilişi xətləri üzrə aparılır. Şəhərin “Heydər Əliyev prospekti”ndə 6 kV-lik 1 saylı hava xəttində yeni dəmir-beton dayaqlar basdırılıb. Bunun ardınca 110 kilovoltluq “Cihazlar” yarımstansiyasından çıxan 10 kilovoltluq 1 və 3 saylı, o cümlədən 27 saylı xətlərin dayaqları tamamilə dəyişdirilib. Analoji tədbirlər “Naxçıvan” prospektində də aparılmaqdadır.
Tədbirlər çərçivəsində zərurət yaranan yerlərdə dayaq, naqil və izolyatorların daha yeni və keyfiyyətliləri ilə dəyişdirilməsi prosesi davam etdirilir. Bundan başqa, TM və KTM-lərin quraşdırılması və ehtiyac olan yerlərdə təmiri işləri icra olunur.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirildi ki, həmçinin bu il ərzində “Kür-most” deyilən ərazidəki transformator məntəqələrində də yenidənqurma tədbirləri aparılıb. Hazırda “Naxçıvan” prospektində kabelləşdirmə ilə əlaqədar əhali qrupu abonentlərini qidalandıran 0,4 kV-lik xətlərin dəyişdirilməsi istiqamətində işlər görülməkdədir.
Qeyd edək ki, şəbəkədə 2013-2014-cü il payız-qış mövsümü ilə əlaqədar yarımstansiyalar və elektrik verilişi xətlərində reallaşdırılacaq tədbirlər planına uyğun işlərə də artıq başlanılıb. Belə ki 110/35/6 kV-lik “Cənub” yarımstansiyasından çıxan güc kabelinin dəyişdirilməsi, 1000 kVA-lıq KTM-in quraşdırılması, yağ açarının bərpa olunması işləri birinci rüb ərzində icra olunub. İkinci rüb üçün nəzərdə tutulmuş işlərə gəldikdə isə bunlara nümunə olaraq 6 kV-lik 4 saylı hava xəttindən qidalanan transformator məntəqəsində 250 kVA-lıq transformatorun 400 kVA-lıqla dəyişdirilməsi, 5 saylı hava xəttində 3 dayağın dəmir dayaqla, 300 metr uzunluğunda məftilin və 30 ədəd izolyatorun yenisi ilə əvəzlənməsi həyata keçirilməkdədir.
Sonrakı dövrlərdə isə 6 kV-lik 6 saylı hava xəttindən qidalanan 100 kVA KTM-in, “Düşərgə” hava xəttindən qidalanan “Ofis” hava xəttinin budaqlanma yerində vakuum açarının quraşdırılması, 3 ədəd ayırıcının dəyişdirilməsi planlaşdırılıb. Dördüncü rübdə isə hava xətlərində xəttə toxunan ağacların kəsilməsi, güc kabelinin yenisi ilə əvəzlənməsi, yağ açarının müasir tipli vakuum açarla əvəzlənməsi həyata keçiriləcək.
Sonda onu da qeyd edək ki, ümumilikdə isə son dövrlər şəbəkədə həyata keçirilməkdə olan məqsədyönlü tədbirlər burada müsbət dinamikanın müşahidə olunmasını göstərir. Bu da həm ötürülən elektrik enerjisinin keyfiyyətinin daha da artmasında, həm də istehlak olunan enerjinin dəyərinin təmin olunmasında açıq şəkildə hiss olunur.

MEASURES PLAN IS EXECUTED
Necessary measures are systematically implemented in order to improve exploitation level at “Shirvan Electric Network”. Main orders are operated in accordance to TL by 6 – 10 kV. New iron – concrete stands were grounded at TL number 1 by 6 kV at Haydar  Aliyev avenue of the city. Stand number 1 and 3 by 10 kV coming out of “Cihazlar” s/s by 110 kV, by the way, stands of the lines number  27  were totally changed. Analogical measures were implemented at Nakhchivan  avenue.
As part of the measures necessary in the stands, wires and insulators qualities more new and replacement process is going. In addition, TP and CTP places in need of repair work and the installation is performed.
The company "given" in the company's press service reported that information, and the "Kur - most" so-called reconstruction measures taken in the field of transformer substations. Currently, the Nakhchivan   Avenue  cable user group in the direction of change in feeding by 0.4 kV.
Note that the network 2013-2014 autumn-winter season will be held in the sub-stations and transmission lines have already begun to work with the action plan. So 110/35/6 kV "Southern" with the change of power cables, installation of 1000 KVA is KTM, fat is the key to the restoration work carried out during the first quarter. As for the second quarter of the cases, as an example, the air line supplying the 6 kV 4 kV, 400 kVA 250 kVA transformer station change, air line 3 of 5 iron stands, 300 feet long and 30 pieces of wire insulators  replaced by new ones made.
After 6 kV feeding 6 KTM 100 kVA "Duherge" Air Supply "Office" key to the vacuum air line installation on branching, 3 disconnectors were  changed. Referring to the tree line in the fourth quarter, cutting overhead lines, power cord replaced with a new, modern type of fat, the key will be to replace the vacuum breaker.
Finally, it should be noted that, in general, measures the target network is implemented in recent positive trend. In addition, to further improve the quality of electric power is transmitted, but also the cost of the energy consumed in the provision clearly felt.