GORANBOY EŞ: REYDLƏR KEÇİRİLİB
İtkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər müntəzəm olaraq davam etdirilir. Bütün Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Goranboy” elektrik şəbəkəsində də (EŞ) elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadənin qarşısının alınması istiqamətində xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir.
Sözügedən EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  cari ilin aprel ayında keçirilmiş reydlər zamanı 44 istehlakçının (bunun 26-ı məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 242,4 min  kilovatsaata yaxın (bunun 79,3 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 14,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində isə 220 qayda pozuntusu (bunun 150-dən çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) aşkar edilərək 1 milyon 246,4 min kilovatsaatdan artıq (bunun 514,5 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir)  itirilmiş elektrik enerjisinin 73 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdi. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.
Mətbuat xidmətinə daxil olan digər bir məlumata istinadən, müəssisə üzrə təmir-bərpa işləri cari ilin son üç ayında da davam etdirilib. Məsələn, bu tədbirlər sırasına elektrik şəbəkəsindən qidalanan  Ağamalıqoğlu, Qaradağlı, Böyrük, Yenikənd və s. kəndləri daxil etmək olar ki, burada enerji itkisinin qarşısının alınması məqsədilə 0,4 kV-lik şəbəkələrin 4,4 kilometrə yaxın hissəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış, travers quraşdırılmış, dayaq və izolyator dəyişdirilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, analoji tımir işləri 10 kV-lik Xoylu, Qarasuçu, Səmədabad və digər EVX-lərdə aparılmış, 20 kilometrə yaxını isə əsaslı və cari təmir olunmuş, həmçinin 20 dayaq və eyni sayda travers quraşdırılmışdır. Eyni zamanda şəbəkə üzrə 30-a yaxın transformator məntəqəsində əsaslı və cari təmir aparılmış, bir neçəsinə yağ əlavə edilmişdir.
Cari ildə müəssisə üzrə istehlak edilmiş elektrik enerjisinin həcmi və enerji haqqlarının  ödənilməsi vəziyyəti ilə əlaqədar verilən məlumata əsasən bildirək ki, aprel ayında müəssisə üzrə 20,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,2 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur.  İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq 19 faizə yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 744 min kilovatsaata yaxın azalaraq 3,3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım 25 faizdən artıq olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 4 ayı ərzində ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2.1 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 71,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən ümumi ödəniş mütləq 13 faizə yaxın artıb. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 14 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 4,1 milyon kilovatsaat azdır. Ödənişdə mütləq artım isə 11,2 faizdir. Sonda qeyd edək ki, dayanıqlığın müntəzəm olaraq təmin edilməsi məqsədilə ənənvi təmir-bərpa işləri davam etdirilir.

GORANBOY EN: THE SPOT – CHECKS WERE CARRIED OUT
Decreasing of losses is one of main orders standing in front of us. Relevant measures are continued in the line of it. Lots of measures were implemented at “Goranboy electric network” in the line of preventing of illegal use of electric energy.
According to the information given by mentioned EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of 44 consumers (26 of them belongs to private consumer group) were discovered during carried out spot – checks in April of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 145 00 manat use value of about 2424 00 kWh (793 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric energy was restored.
Lets` noted that, 220 infringements were discovered (150 of them belongs to private consumer group) during 4 months of the current year and about 73 thousand use value of 1 million 2464 00 kWh (more 5145 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric energy was restored. Payment of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures.
According to the press service of others, in the last three months of the year for repair and restoration work was going on. For example, one of these events Agamalıqoglu fed mains, Karadagli Boyruk Yenikend and others. You can enter in the villages, in order to avoid energy losses of 0.4 kV, 4.4-km section of different types of networks have been repaired, installed Travers, support and insulators have been replaced.
It should be noted that similar repair work Xoylu 10 kV, Qarasuju, Samadabad and TL conducted, about 20 kilometers from the capital and current repairs, as well as 20 towers have been installed, and the same number of ties. At the same time on a network of 30 transformer stations in the overhaul and repair, more fat was added.
This year, the amount of electricity and energy companies paying fees according to information provided on the status of the company in April, 20.4 million kWh of electricity was used, compared to the same period last year to 2.2 million kWh more. Pay the cost of the electricity used in 19 percent more than the same period last year. In particular, private consumption over the same period last year, an increase of 744 million kWh more than 3,3 million. Absolute growth was more than 25 percent.
It should be noted that the total consumption within 4 months of this year compared with the same period last year increased by more than 2.1 million kWh was 71.1 million kWh. Compared to the same period last year, a 13 percent increase in the total amount of payments. In particular, private consumption was 14 million kWh, or 4.1 million kWh, compared to the same period last year. Absolute increase of 11.2 percent. Finally, we note that on a regular basis in order to ensure the sustainability of the traditional renovation work going on.