Dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisi təminatının möhkəmləndirilməsi istiqamətində yenidən qurularaq, istismara verilmiş elektrik stansiyalarından biri də “Bakı İstilik Elektrik Mərkəzi”dir. Avadanlıqların istismarı və işlərin mövcud normativ tələblər əsasında aparılması stansiyanın dayanıqlığını daha da artırır. Bu da öz növbəsində texniki iqtisadi göstəricilərin daha da yaxşılaşmasına kömək edir. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin aprel ayında burada 33,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilib. Qeyd edək ki, müəssisədə cari ilin 4 ayı ərzində isə 185 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində pik boylerdə, 1 və 2 saylı qaz-turbin qurğularının avadanlıqlarında, mazut təsərrüfatının su, buxar və yanğın xətlərində, kompressor təsərrüfatında, dəniz suyu xətlərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-lik yarımstansiyanın da ərazisində müvafiq təmir işləri aparılmış və transformator təftiş edilmişdir. Eyni zamanda elektrik mühərriklərində və digər köməkçi avadanlıqlarda da təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Aparılan işlərin siyahısı ümumilikdə kifayət qədər zəngindir.

INTENDED MEASURES UNDER THE GRAPHIC WAS OVER
Once independence was reconstructed in order to strengthen the efficiency of power plant is put into operation, one of the them is "Baku Thermal Power Plant". Operation and maintenance of equipment in accordance with applicable regulatory requirements increases the resistance of plants. This, in turn, contributes to the further improvement of technical and economic indicators. Currently, the station operates in accordance with the dispatch schedule.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, in April of this year, 33,7 million kWh of electricity was produced. It should be noted that during the current year and 4 months 185 million kWh electric power was generated.
By the way, to increase the efficiency of the equipment, transmission and distribution of energy for sustainable and stable operation and maintenance as a result of carried out purposeful measures aimed at improving the quality of electricity has been achieved in other technical indicators.
According to other information received from the source, in the last three months of the year, the peak boilers, number 1 and 2 gas turbine equipment, cost of fuel, water, steam and fire lines, compressor, agriculture, sea water lines repairs were carried out for different purposes. Along with all of the 110 kV substation in the area were renovated and updated transformer. Electric motors and other accessories, as well as repair work carried out. A list of works carried out to the rich.
According to the source, it should be noted that other organizations, such as the issue of fire safety in the spotlight. Thus, in order to ensure fire safety, fire water tank, pump station, water supply pipelines and other equipment checked, opening defects are eliminated and constant supervision. Along with all these employees are trained in the accident.