“Zaqatala Elektrik Şəbəkəsi”ndə elektrik təsərrüfatının fəaliyyətini daha da yaxşılaşdırmaq, istehlakçıların elektrik enerjisi ilə fasiləsiz təchizatını təmin etmək məqsədilə zəruri işlər həyata keçirilib. Rayonda istehlak olunan elektrik enerjisi haqqının tam şəkildə ödənilməsinin təmin edilməsi istiqamətində vəziyyət qənaətbəxşdir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ra­yonun elektrik enerjisi ilə təminatında dayanıqlığın təmin edilməsi məqsədi ilə yarımstansiyalarda əsaslı və cari təmir işləri aparılıb, yenidənqurma işləri yüksək gər­ginlikli elektrik şəbəkəsində də davam etdirilib. İş qrafikinə uyğun olaraq dayaqlar təmir edilib, xətlərin keçdiyi ərazi yaşıl kütlədən təmizlənib.
“Şəbəkədə təmir-bərpa işləri də davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, hesabat dövründə 10, 6 kV-lik xətlərin 2 kilometrə yaxın, 0,4 kV-lik xətlərin isə 3,8 kilometr hissəsi təmir olunub. 2,3 kilometr uzunluğunda SİP kabel çəkilib, 420-dən artıq sayğac quraşdırılıb. 14 ədəd KTM və 14 ədəd TM-də təmir işləri həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, görülən zəruri tədbirlər istismar səviyyəsini yüksəldib, istehlakçıların elektrik enerjisi ilə təminatında müsbət dəyişikliklər yaradıb. Hazırda qarşıda duran ən mühüm vəzifə istehlakçılara göstərilən  xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi ilə yanaşı, istehlak edilmiş elektrik enerjisinin sərfinə görə ödənişlərin 100 faizə çatdırılmasıdır.
Mənbə onu da bildirdi ki, şəbəkənin xidməti ərazisində elektrik enerjisindən sayğacdankənar istifadə hallarına, az da olsa, təsadüf edilir. Əsasən ucqar kəndlərdə baş verən belə halları aşkarlamaq üçün hər gün reydlər keçirilir. Aşkar olunan faktlar üzrə akt tərtib olunur. Belə ki, bu ilin birinci rübü ərzində keçirilən reydlər zamanı 100-dən artıq qayda pozuntusu aşkar edilərək 200 min kilovat-saata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilib. Müəyyən olunmuş məbləğin 70  faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilib və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, şəbəkədə əməyin mühafizəsi məsələləri də gündəlik nəzarətdədir. İşçilər hələ ilk günlərdən təhlükəsizlik tədbirlərinə uyğun olaraq xüsusi geyim və ləvazimatlarla təmin olunur, texniki təhlükəsizlik və əməyin mühafizəsi ilə bağlı mütəmadi olaraq təlimatlandırılırlar. Həmçinin işçilərin peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir.

Necessary measures were implemented in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy at “Zagatala Electric Network”. The situation is satisfactory in the line of totally supplying of electric energy at the region.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, capital and maintenance repair work were operated at the region in order to support the consumers with electric energy during current year. The stands were repaired and the territory was cleaned of green mass.
"Repair and restoration work is going online," - noted the source and was added that, during this period 10, 6 kV 2 km and 3,8 km of 0.4 kV have been repaired. SIP 2.3 kilometers of cable supplied, installed more than 420 meters. CMW 14 and 14 were held in TP.
Lets` noted that, necessary measures are taken to improve the level of care, creating positive change in the supply of electric power. Currently, the most important challenge facing consumers as well as to further improve the quality of service for the delivery of 100 percent of the charges for electricity consumption.
The source also noted that the service territory of the electric power supply by out of meter some cases, occur. In accordance with these cases occurred in remote villages are held each day to know. Thus, in the first quarter of this year, more than 100 violations identified during the raids and have lost 200,000 kilowatt-hours of electricity was restored. More than 70 percent of the amount was paid and the balance of payment of the relevant measures to be implemented.
By the way, the network management occupational health on a daily basis. Workers in the early days of the security measures in accordance with the provisions of special clothing and equipment, health and safety informed regularly. As well as increased attention to the level of professionalism.