“ŞƏMKİR EŞ”: TƏXİRƏSALINMAZ TƏDBİRLƏR GÖRÜLÜR
“Şəmkir” elektrik şəbəksindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, istehlakçıların enerji təminatını daha da möhkəmləndirmək məqsədilə cari ilin son üç ayı ərzində bir sıra tədbirlər həyata keçirilmişdir. Belə ki, 30-dan artıq transformator məntəqəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, eyni zamanda ümumi gücü 4 MVA-dan artıq olan 16 transformatorda təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, təmir işləri elektrik verilişi xətlərindən də yan keçməmişdir. Belə ki, 10 və 6 kV-lik EVX-lərin 2 kilometrə və 0,4 kV-lik xəttin isə 2,4 kilometrə yaxın hissəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və 150-dən artıq smartkart tipli sayğac quraşdırılmışıdr. Yeri gəlmişkən, mənbə onu da bildirdi ki, yenidənqurma və təmir işləri ilə yanaşı xətlərə mane olan yaşıl kütlə təmizlənmiş, TM və KTM-lərdə avadanlıqlar təftiş edilmiş, ərazi quru otlardan təmizlənmişdir.
“Həyata keçirilən təmir-bərpa işləri nəinki istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsinə, eyni zamanda enerji haqlarının ödənilməsində də mühüm rol oynayır” – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin aprel ayında müəssisə üzrə 27,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,9 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədəd mütləq 51 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 694 min kilovatsaata yaxın artaraq 6,6 milyon kilovatsaatdan çox, ödənişdə  mütləq artım isə 6,5 faiz olmuşdur.
Qeyd edək ki, cari ilin 4 ayında müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,3 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 92,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 16 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər 532 min kilovatsaat, 33,8 milyon kilovatsaata yaxın, 12 faizdən çox olmuşdur.
Mənbə onu da bildirdi ki,  cari ilin aprel ayında müəssisə üzrə 84  qayda pozuntusu aşkar edilərək 1 milyon 408,2 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 84,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində isə istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etmələrinin yoxlanılması ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı 287 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 5 milyon 750,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 345 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 66 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Cari ilin 4 ayı ərzində aşkar edimiş qayda pozuntularına görə 5 istehlakçının sənədləri tədbir görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına göndərilmişdir”, -  deyən məndə sonda onu da qeyd etdi ki, enerji təsərrüfatının yenidən qurulması və təmiri işləri bundan sonra da davam ediriləcəkdir.

Much more increasing of service quality for the consumers, saving of technological losses in definite limit, preventing of commercial losses, supplying of 100 % result at the payment are main orders standing in front of us.
According to the information given by “Shamkir electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some measures were implemented in order to strengthened of energy supply of the consumers during last three months of the current year. So that, different setting repair work were implemented at more than 30 transformers at the same time, 16 transformers by more than 4 MVA were repaired and put into operation.
As the source informed, the repair work on damaged power lines. Thus, TL 10 and 6 kV and 0.4 kV 2 km and 2.4 km of the different types of repair work is carried out and more than 150 smart cart type meters were constructed. By the way, the source also said that the reconstruction and repair work, as well as a line of green mass, which prevents the purified TP and CTP equipment has been inspected, cleaned the area of dry grass.
"Repair not only increase the operational level, but also plays an important role in the payment of electricity bills," - said the source also said that in April of this year, 27.6 million kilowatt-hours of electricity used by the company. Compared with the corresponding period last year more than 2.9 million kWh. Payment of the cost of electricity consumed in the same period last year was 51% increased. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 694,000 kWh to 6,6 million kWh, while the absolute increase was 6,5 percent.
Lets` noted that 4 months of this year compared with the same period last year, according to the company consumed 3,300,000 kWh. Payments 92.8 million compared to the same period last year increased by more than 16 percent. By the way, constant consumer groups of people in 532,000 kWh, 33.8 million kWh, was more than 12 percent.
The source also noted that in April this year and found no violation of rule 84 of the more than 1 million 408 200 and 84 500 manat use value of the loss of electricity has been restored. The report of this sum was repaid.
It should be noted that during the current year and 4 months of compliance with the rules relating to the use of electricity during the raids were found 287 consumers are full of 5000000 750100 kWh loss electric power consumption value of more than 345,000 was recovered. Actions carried out in 66 per cent of this amount was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount.
"Violations of rule of electric energy were discovered during the four months of this year, consumer 5 documents sent to law enforcement agencies to take action," - said at the end, I also noted that the strength of reconstruction and repair work will be continued in the future.