Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin adı ilə qırılmaz tellərlə bağlı olan, ölkə enerjisisteminin flaqmanı sayılan “Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyası”nın (İES) kollektivi Ulu Öndərin 90 illik yubileyini yüksək nailiyyətlərlə qeyd etdilər.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin aprel ayında stansiyada 677 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində stansiyada 3 milyard 3,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
“Baharın gəlişi ölkə energetiklərinin işgüzar əhval-ruhiyyəsini daha da yüksəldib. Respublika enerji sisteminin bütün sahələrində olduğu kimi, burada da yaz-yay mövsümünə hazırlıqla bağlı tərtib edilmiş iş qrafikinə uyğun olaraq tədbirlər davam etdirilir. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin ötən dörd ayında 2 saylı tuneldə qidalandırıcı kanalın yamacı betonlanmışdır. Kimya sexində də müxtəlif təyinatlı işlər həyata keçirilmişdir. Yarımstansiyada isə eleqaz açarların quraşdırılması, avadanlıqların cari təmiri görülmüş işlər siyahısındadır.
“Hazırda bir blokun əsaslı təmiri, eleqaz açarların quraşdırılması, müəssisə daxili yolların və istehsalat binalarının təmiri, ehtiyat mazut çənlərinin və 2 saylı tunelin tikintisi davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Belə ki, könüllü yanğın dəstələri yaradılmış, stansiyadaxili yanğınsöndürmə sistemləri saz vəziyyətə gətirilmiş və əks –qəza məşqləri keçirilmişdir.
Cari ildə nəzərdə tutulmuş digər təmir-tikinti işləri barəsində verilən məlumatda o da bildirildi ki, təmir qrafikinə uyğun olaraq bir enerji blokunun idarəetmə sisteminin yenidən qurulması, iki enerji blokunda əsaslı, birində orta təmir, 330 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda (APQ) açarların eleqaz açarlar ilə dəyişdirilməsi, digər əsas və köməkçi sahələrdə avadanlıq, bina və qurğuların təmiri də görüləcək işlərdəndir.
Xatırladaq ki, “Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyası” hər birinin gücü 300 MVt olan səkkiz enerji blokundan ibarətdir.

Collective of “Azerbaijan Thermal Power Plant” (TPP) which is the flagman of the state energy system and constructed thanks to our great leader Haydar Aliyev were celebrated the leaders` 90 th jubilee with high achievements.
According to the information given by the enterprise to the Press  - release of “Azerenergy” JSC, more than 677 million kWh electric energy was produced at the power plant in April of the current year. Lets` noted that, more than 3 milliard 3,9 million kWh electric energy was generated at the power plant during four months of the current year.
Lets` noted that, high results were achieved as a result of carried out purposeful measures in order to increase work productivity of the equipments, supply of work regime of energy transmission and distribution  systems.
Coming of spring season was raised   business humor of the state power engineering specialists. Measures are continued in the line of preparation to  spring – summer season. At present, the power plant is operated under the dispatch graphic – noted source was also added that, slope of feeding channel number 2 was concreted. Different setting measures were operated at the chemical workshop too. Construction of insulating breakers, maintenance   repair work of the equipments are belonging to these type of measures.
Currently overhaul unit, breakers, installation, repair of roads and industrial buildings, spare fuel tank, and the continued construction of the tunnel number 2, "- said the source also said that the issue of fire safety here, as in other energy facilities in the center attention. Thus, voluntary firemen, Emergency Preparedness and Counter-fire systems have been delivered in good condition.
Under the information given by the source about intended repair – restoration measures, reconstruction of energy unit, capital repair work of two energy units, mid repair work of one, changing of some breakers by 330 kV, repair work of other capital and subsidiary equipment are belonging to intended measures
Lets` remind that,  Azerbaijan Thermal Power Plant is consisting of eight energy units each power by 300 MW.