YENİ EVLƏRƏ SMART-KART SAYĞACLAR QURAŞDIRILIR
“İmişli Elektrik Şəbəkəsi”ndə birinci rüb uğurla başa çatdırılıb. Keçən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə sərfiyyat 1,5 milyon kilovat-saat aşağı düşüb. Bunun da əsas səbəblərindən biri hələ keçən il payız-qış mövsümünə hazırlıq zamanı xidməti ərazidə istismarla bağlı görülən işlərin müsbət nəticə verməsidir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 950 abonentdən ibarət Aranlı kəndində, həmçinin Xəlfəli və Sərxanlı kəndlərində dayaqların yenisi ilə əvəz olunması, açıq naqillərin SİP-kabellərlə dəyişdirilməsi kimi mühüm işlərin məntiqi nəticəsi olaraq müəyyən qədər kommersiya itkilərinin qarşısının alınmasına nail olunub. Digər tərəfdən istehlak olunan elektrik enerjisinin dəyərinin ödənilməsi istiqamətində də irəliyə doğru addımlar atılıb.
Qeyd edək ki, ilin əvvəlindən ayrı-ayrı kəndlər üzrə 44 dayağın dəyişdirilməsi həyata keçirilib. 12,3 kilometr uzunluğunda müxtəlif gərginlikli məftillər dəyişdirilib. İkinci rübdə də ilin əvvəlindən başlanan tədbirlər sistemli şəkildə davam etdirilir. 6 kənddə 73 ədəd dayağın dəyişdirilməsi nəzərdə tutulur ki, bu işlər də təxminən iyunun sonuna kimi başa çatdırılmalıdır. Hesabat dövründə müxtəlif ərazilər üzrə qüsurlu sayğacların yeniləşdirilməsi istiqamətində də addımlar atılıb.
Yeri gəlmişkən, cari il üçün reallaşdırılması nəzərdə tutulan tədbirlər arasında mühüm olanlardan biri də rayon mərkəzində həyata keçirilən yenidənqurna mərhələsindən sonra tikilən yeni yaşayış yerlərinə SİP-kabellərin çəkilməsi və smart-kart tipli sayğacların quraşdırılmasıdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, şəbəkədə elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarına qarşı görülən tədbirlər ardıcıl xarakter daşıyır. Belə halların əsas hissəsi sayğacdankənar xətlərin çəkilməsi ilə bağlıdır və Xəlfəli, Qarağaclı, Muradallı və Nurulu, Şahverdili, Göbəktala, Rəsullu kəndlərində bunlar daha çox müşahidə olunur.

SMART – CARD TYPE METERS WERE CONSTRUCTED FOR NEW BUILDINGS
First quarter was successfully finished at “Imishli Electric Network”. Use was 1,5 million kWh decreased during in comparison with analogical period of last year. The main result of this process is positive result of carried out measures in the line of preparation to autumn – winter season.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, commercial losses were prevented as a result of substituting of stands with new ones at Aranli village which has 950 subscribers, at the same time in Khelfeli and Serkhanli villages. Important steps were taken in the line of paying of electric energy value.
Lets` noted that, 44 stands were changed in the line of different villages at the beginning of a year. Different tensioned wires were changed in 12,3 km length. Measures are continued. Changing of 73 stands at 6 villages are intended and these measures will be end till the end of June. Important steps were taken in the line of renewing of damaged meters during financial period.
By the way, mail purpose is installation of SIL type cables and construction of smart – card type meters at the center of the region.
Lets` noted at the end that, illegal use of electric energy is prevented. There type of process were observed at Kelfeli, Garaghajli, Muradalli and Nurulu, Shahverdili, Gobektala, Resullu villages.