Heydər Əliyevin anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi buraxılış
“Heydər Əliyev bütün dövrlərdə öz xalqına sədaqətlə xidmət etmişdir. Onun xalq, dövlət qarşısında misilsiz xidmətləri vardır. O, bütün dövrlərdə Azərbaycan xalqının rifah halının yaxşılaşdırılmasına və Azərbaycanın inkişafına böyük səylər qoymuşdur. ...Biz – ulu öndərin davamçıları elə etməliyik ki, onun siyasi xətti Azərbaycanda daim üstünlük təşkil etsin”. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin bu sözləri “Azərbaycan işıqları”nın dünən çapdan çıxmış xüsusi buraxılışının birinci səhifəsində yer almışdır. “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinin və qəzetin redaksiyasının birgə hazırladığı rəngli-illüstrasiyalı nəşr ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasını 90 illik yubileyinə həsr olunmuşdur.
Azərbaycana rəhbərliyinin hələ birinci dövründə respublikanın sosial-iqtisadi həyatında əsaslı dəyişikliklər aparan, gələcək müstəqillik üçün möhkəm zəmin yaradan Heydər Əliyevin həmin dövrdə elektrik enerjisi sistemində həyata keçirilmiş geniş quruculuq tədbirləri haqqındakı aşağıdakı sözləri də buraxılışın birinci səhifəsində verilmişdir: “1970-ci illərin əvvəllərində biz, şəxsən mən Azərbaycanın gələcəyini düşünərək və bu mühüm sahədə respublikamızın asılı olmamağını təmin etmək üçün Azərbaycanda geniş elektrik enerjisi müəssisələri sisteminin tikilməsi, yaranması, istifadəyə verilməsi proqramını hazırladıq. Biz bu proqramı 1970-80-ci illərdə uğurla həyata keçirdik. ....Mən xöşbəxtəm ki, bu işlərin həyata keçirilməsində bilavasitə iştirak etmişəm və o illərdə, 1970-80-ci illərdə, Azərbaycanın rəhbəri olduğum zaman ölkəmizdə müstəqil elektrik enerjisi potensialının yaradılmasına nail olmuşam”.
“Azərenerji” ASC-nin prezidenti Etibar Pirverdiyevin “Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycanda müstəqil enerji sisteminin yaradıcısıdır” sərlövhəli məqaləsindən oxucular ölkəmizin elektrik enerjisi sisteminin tarxinin qızıl səhifələrini təşkil edən 1969-1982-ci və 1993-2003-cü illərdə ulu öndərimizin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə həyata keçirilmiş möhtəşəm quruculuq işləri barədə ətraflı məlumatlar ala biləcəklər.
Buraxılışda Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı, parlamentin Regional məsələlər komitəsinin sədr müavini, respublika Ağsaqqallar Şurasının sədri Fəttah Heydərovun YAP-ın rəsmi internet səhifəsinə verdiyi müsahibənin geniş xülasəsi dərc edilmişdir.
Milli Məclisdə energetiklər şəhəri Mingəçeviri təmsil edən, özü də vaxtı ilə energetika sahəsində çalışmış tanınmış siyasi şərhçi, millət vəkili Aydın Mirzəzadənin məxsusi olaraq “Azərbaycan işıqları”nın xüsusi buraxılışı üçün yazdığı “Heydər Əliyev Azərbaycan tarixinin şanlı səhifələrini yazmış görkəmli dövlət xadimidir” sərlövhəli məqalədə ulu öndərimzin çoxcəhətli siyasi və dövlətçilik fəaliyyətinin ən mühüm məqamları sadə, yığcam, ancaq təsirli bir dillə, güclü məntiqlə təhlil edilir, oxucuların diqqətinə çatdırılır.
Xüsusi buraxılışda Heydər Əliyevin elektrik energetikası müəssisələrinin təməlinin qoyulması, inşası və istismara verilməsi, həmçinin energetiklərlə səmimi görüşləri zamanı lentə alınmış çoxsaylı tarixi fotoşəkillər, eləcə də dünyanın nüfuzlu şəxsiyyətlərinin ulu öndərimiz haqqında fikirləri və onun özünün energetika, sosial-iqtisadi həyat barədə aforizmələrinə geniş yer verilmişdir.

Heydar Aliyev always served his people faithfully. His men were kept in the state. At all times the welfare of the people making great efforts to improve and develop. We - A great leader and his followers, so that it always dominates the political will of the line. "Azerbaijani President Ilham Aliyev of Azerbaijan" Lights "was held on the first page of the special issue was published yesterday." Given ", the press service of the company and a newspaper editorial published jointly developed color illustrated the 90th anniversary of the national leader Heydar Aliyev was born.
The administration of the first period, which led to a fundamental change in the socio-economic life of the country, creating a solid foundation for the future independence of Heydar Aliyev, in the same period in the development of the electric power system have been carried out on the first page of the issue presented in the following words: "In the early 1970s 's, we personally I think that the future of this important area of ​​power in the system to ensure construction, creation, prepared for the use of the program. we have successfully implemented the program in 80 years in 1970 ..... I am glad that I took directly involved in carrying out these activities, and in the years 1970's and 80's, when the head of the independent power of electric power in the country was established. "
"Power" of the President of ASC Trust Pirverdiev "great leader Heydar Aliyev Foundation, founder of the independent power system entitled" readers of our page article in the power system, gold dates 1993-2003-1969-1982 at the initiative and under the leadership of the great leader held for more information about the great work .
Year of the Milli Majlis of the Azerbaijan Republic, the Parliament, Deputy Chairman of the Committee of the Regions, the chairman of the Council of Elders NAP Fattah Heydarov resume the interview was published on the official website.
Mingachevir the National Assembly, representing the city of energy, by which time he worked in the field of energy, the well-known political commentator, MP Aydin Mirzezade, particularly "light" for a special edition of his "glorious pages in the history of Azerbaijan, Heydar Aliyev, who wrote a well-known public figure," the great leader article the most important moments of profound political and social activities of a simple, compact, but efficient language, strong logic and analysis delivered to readers.
Lay the foundation of a special edition of the Heydar Aliyev Foundation, electricity, construction and commissioning, as well as numerous historical photographs were recorded during a meeting with power engineering specialist  sincere and influential personalities of the world of the great leader and his own energy, taking into account the socio-economic life.