GÖRÜLƏN TƏDBİRLƏR SƏMƏRƏSİNİ VERİR
“Qusar Elektrik Şəbəkəsi” xidmət göstərdiyi ərazinin genişliyinə görə digər şəbəkələrdən fərqlənir. Şəbəkə əməkdaşları ümumi uzunluğu 1067 kilometrə yaxın olan 0,4 kilovoltluq elektrik verilişi xəttinə (EVX) xidmət göstərir. 10 və 6 kV-lik EVX-lərin uzunluğu isə 605 kilometrdən çoxdur. 10 və 6 kV-lik EVX-lərdən gücü 87 MVA-dan artıq olan 579 transformator doydurulur.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd olunur.
Mənbənin bildirdiyinə görə, aparılan məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində 0,4 kV-lik EVX-lər istənilən hava şəraitinə tam hazır vəziyyətdədir. Bütün xətlər üzrə cari və əsaslı təmir işləri aparılıb və hazırda da həmin işlər davam etdirilir. Transformator məntəqələrində də zəruri tədbirlərin görülməsi hesabına əsas işlər yekunlaşmışdır. Mühüm amillərdən biri də şəbəkənin tələb olunan mal-material və maşın-mexanizmlərlə təmin olunmasıdır ki, bu məsələ də ciddi şəkildə diqqət mərkəzində saxlanılır.
Qeyd edək ki, cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik xətlərin 3,6 kilometri dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlər üzrə 20 km naqil dartılmış, 55 dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş, 60 dayaq düzləndirilmiş, 80-ə yaxın dayaq isə cari təmir edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 7 TM və KTM-dən çıxan 0,4 kV-lik xətlər kabellə əvəzlənmiş, 24 TM və KTN-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və bir transformator əsaslı təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin mart ayında keçirilmiş reydlər zamanı 34 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 65,1 min kilovatsaatdan artıq (bunun 51,6 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 3,9 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə 94 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Qayda pozuntularının təsnifatına görə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 129,7 min kilovatsaata yaxın (bunun 103,6 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 7,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Cari ilin mart ayında 5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 13,1 faiz çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə isə 2,8 milyon/ kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 738 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 10,2 faiz çox təşkil etmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində 16,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2,8 milyon kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə isə mütləq artım 6 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak 8,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 2,1 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödənişdə mütləq artım 14 faiz olmuşdur.

“Gusar Electric Network” is differed with its broadness. Collaborates are serviced about 1067 km line by 0,4 kV. Lengths of TL by 10 and 6 kV were more than 605 km.
It was noted in the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC.
As the source informed, TL by 0,4 kV are ready to normal work regime as a result of carried out purposeful measures. Capital and maintenance repair work were implemented under the lines and presently these type of measures were continued.
It should be noted that in the last three months of the year, and 3.6 km of 10 kV have been replaced. At the same time, 10, 6 and 0.4 kV cable line drawn 20 km tower 55 have been replaced by new, Prop 60, Prop 80, and was repaired. Along with all these 7-TM and KTM replaced the 0.4 kV,-MA-24, TP and a transformer in a variety of repair work was carried out installation and repaired and re-connected to the network.
According to information received from the source, in March of this year during the raids were found accounts of customers more than 34 full 65,100 (51,600 kWh for residential consumers (population) belong to the group) lost electric power 3, the use value of more than 9000.
It should be noted that in the first quarter of this year, 94 were found in violation. According to the classification of violations shall be submitted in accordance with the 129,700 kWh (103.6 thousand compared to residential consumers (population) belong to the group), 7800 manat use value of the loss of electricity has been restored. Measures implemented as a result of this amount has been paid and the remaining amount of the corresponding measures are carried out in accordance with the payment.
In March of this year, 5 million kWh of electricity was used, 13.1 percent more than the consumption during the same period of the previous year. By the way, the resident population of 2.8 million kilowatt-hours of electricity was used, compared with the corresponding period of the previous year and more than 738,000 kWh. Payments compared with the same period last year was 10.2 percent.
It should be noted that in the first quarter of this year to 16.5 million kilowatt-hours of electricity was used. As a result, compared to the same period last year to 2.8 million kWh consumption increased, the absolute increase in pay was about 6 percent. By the way, the constant private consumer group was about 8.8 million in the previous year, the consumption of more than 2.1 million kWh. Absolute increase compared to the same period last year was 14 percent.