“YARDIMLI EŞ”: REYDLƏR NƏTİCƏ VERİR
“İstehkakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problərin qarşısının alınması məqsədilə transfomator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində (EVX) əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir”, – deyən “Yardımlı Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) məsul işçisinin cari ilin son üç ayı ərzində müəssisə üzrə görülmüş yenidənqurma və təmir işləri barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verdiyi məlumata görə, balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik bir neçə EVX-də həyata keçirilmiş təmir işləri çərçivəsində bu xətlərin 7,1 kilometri təmir edilmişdir. Yeri gəlmişkən, 0,4 kV-lik şəbəkə üzrə isə müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış, o cümlədən 1,8 kilometrə yaxın xətt əsaslı və cari təmir edilmişdir. Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 9 transformator məntəqəsində əsaslı və carı təmir işləri aparılmış və gücü 630 KVA olan bir transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
“Şəbəkələrdə aparılan yenidənqurma işləri, həmçinin, sayğac uçot komplektlərinin xüsusi qutularda və baxış üçün maneəsiz yerdə quraşdırılmasına baxmayaraq, sayğac sxeminə müdaxilə edən istehlakçılar hələ də var. Bu istehlakçılar tərəfimizdən vaxtında aşkar edilir və onlara qarşı daha sərt tədbirlər görülür”, – deyən mənbə cari ildə keçirilmiş reydlər və istehlak edilmiş elektrik enerjisi barəsində də məlumat vermişdi.
Onun bildirdiyinə görə, cari ilin mart ayında keçirilmiş reydlər zamanı 9 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilərək 74,2 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 4,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə 20-dən çox qayda pozuntusu aşkar edilmişdir. Nəticədə 110,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Aktlar üzrə bərpa edilmiş itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyərinin ödənişindən söz açan mənbə bildirdi ki, 6,6 min manatdan artıq olan həmin bu istehlak dəyərinin 11 faizə yaxın hissəsinin ödənilməsi təmin edimiş, qalıq hissənin ödənilməsi üçün müvafiq tədbirlər görülür.
Mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin mart ayında müəssisənin xidmət ərazisində 1,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 399 min kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 339 min kilovatsaata yaxın artaraq 1,1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuş, ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 15 faizə yaxın artmışdır.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumat görə, cari ilin I rübü ərzində isə burada 4,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilib. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 737 min kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 20 faizdən çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 515 min kilovatsaat artaraq 3,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 11 faizə yaxın olmuşdur.

Capital and maintenance repair work were implemented at transformer points, TL and losses were decreased in order to supply the consumers with quality electric energy  and prevent of any problem – noted source was also added that, according to the information given by “Yardimli Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 7,1 km of the lines by 10 kV were repaired. By the way, different setting repair work  were implemented at 9 transformer points and repair work were again connected to the network.
"Reconstruction of the networks, as well  as the counter through the completion of the installation without special boxes for visitors, although there are still consumers who intervened meter circuit. This time, find customers and decisive action against them," - said the source of electricity consumption in the current year, and well as information about the raids happened.
According to him, during a raid in March of this year, consumers are full 9 violations were found and more than 74 200 to 4,500 manat use value of the loss of electricity has been restored. It should be noted that during the first quarter of the year, more than 20 violations found. As a result, the value of 110.8 million kWh loss electric power was restored. Acts of loss of electricity has been restored near the source of the payment, which said that more than 6600 of this part of the paid close to 11 percent, appropriate measures will be taken to pay the remainder.
The source also said that the territory of the enterprise service in March this year to 1.4 million kWh electric power was used, the consumption in the past year and more than 399,000 kWh. In particular, private consumption of 339,000 kWh, compared to the same period last year increased by more than 1.1 million, and payment compared to the same period last year increased by 15 percent.
According to other information received from the source, in the first quarter of this year by 4.3 million kWh electric power was used here. As a result, compared to the same period last year 737,000 kWh consumption increased, the absolute increase of 20 percent. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 515,000 kWh is $ 3.3 million kilowatt-hours. Absolute increase was 11 percent.