MƏQSƏDYÖNLÜ TƏDBİRLƏR NƏTİCƏ VERİR
İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını tam və keyfiyyətli şəkildə ödəmək məqsədilə paylayıcı elektrik şəbəkəsi  müəssisələrində mühüm addımlar atılır.
“Oğuz” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, enerji təchizatında dayanıqlığın  daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə son üç ay  ərzində 10 kV-lik “Baş Daşağıl”, “ATS”, “Xaçmaz” və “Kərimli” hava elektrik verilişi xətlərində iki kilometrdən artıq məsafədə əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. Mənbədən aldığımız məlumata görə, müvafiq tədbirlər rayonun mərkəzində və onun  Qumlaq, Kərimli, Calud kəndlərində də icra edilmişdir. Qeyd edək ki, burada  0,4 kV-lik EVX-lər üzrə 4,5 kilometrə yaxın  məsafədə əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilib və enerji daşıyıcılar normal vəziyyətdə istifadəçilərin xidmətinə verilib.
Bununla yanaşı, 10/0,4 kV-lik tranformatorlar da təmir edilmişdir. Belə ki, müəssisədən verilən məlumata əsasən, hesabat dövründə burada 8 TM təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilib.
“İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir. Bu da öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin mart ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 16 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 121,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 7,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin I rübü ərzində isə burada 45 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuş, tərtib edilmiş aktlar müvafiq qaydada  araşdırılaraq hesabat aparılmış və nəticədə 216,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 13 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 82 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin mart ayında müəssisənin xidməti ərazisində 5,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 1,3 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödəniş 20 faizə yaxın mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 22,1 min kilovatsaat artaraq 915 min kilovatsaat olmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumat görə, cari ilin I rübü ərzində isə burada 17,1 milyon  kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilib. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 834 min kilovatsaatdan çox,  ödəniş isə 4 faizdən artıq mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 160 min kilovatsaata yaxın artaraq 3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur.

Important steps were taken at distribution electric network in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy.
Capital and maintenance repair work were implemented  at more than two km distance of Bash “Dashaghil”, “ATS”, “Khachmaz” and “Kerimli” TL by 10 kV during last three months in order to strengthened of energy supply. As the source informed, relevant measures were also implemented at Gumlag, Kerimli, Jalud villages of the region. Lets`  noted that, capital and maintenance repair work were operated at about 4,5 km distance of TL by 0,4 kV.
Beside it, repair work was also operated at the transformers by 10/0,4 kV. So that, 8 TP were repaired and put into operation during financial period.
Consumers' quality and regular supply, transformer stations, in order to avoid the problems that may arise in the future, thorough and current repairs are carried out in transmission lines. This, in turn, plays an important role in the prevention of interference in the electrical circuit, "- said the source told him that during the raids in March this year to 16 consumers in the full account of the company and 121,700 kWh of power loss was detected using the value more than 7300.
It should be noted that during the first quarter of this year, there were 45 violations of the rules drawn up in accordance with the acts were carried out to investigate the report, and as a result more than 216,300 to 13,000 manat use value of the loss of electricity has been restored. Actions carried out in 82 per cent of this amount  was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount.
The source also said that this year, in March, 5.7 million kilowatt-hours of electricity was used, consumption in the last year and more than 1.3 million kWh. Payment of 20 percent compared with the same period last year increased absolutely. In particular, private consumption as compared to the same period last year increased by 22,100 and 915,000 kWh .
According to other information received from the source, in the first quarter of this year and 17.1 million kWh of electricity was used. As a result, compared to the same period last year consumed 834,000 kilowatt-hours, payment must be increased by more than 4 percent. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 3 million kWh electric power was 160,000 kWh.