TƏMİR İŞLƏRİ VƏ REYDLƏR DAVAM EDİR
“Enerjisistemin bütün müəssisələri kimi, bizim müəssisənin də balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrində (TM), elektrik verilişi xətlərində təmir və yenidənqurma işləri mütəmadi olaraq davam etdirilir. Yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri də günün tələbləri səviyyəsində yerinə yetirilir”.
“Qax Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və bildirilir ki, cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik III “Şəhər”, “İlisu”, “Qaşqaçay” və digər bu qəbildən olan EVX-lərin dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə müxtəlif təyinatlı işlər həyata keçirilmiş, o cümlədən 17,1 kilometrdən artıq xətt təmir edilmişdir. Bundan əlavə sözügedən dövrdə Qax rayonu və rayonun Almalı, İlisu, Qaşqaçay, Qorağan kəndlərində 0,4 kV-lik xətlərdə aparılan təmir işləri çərçıvəsində həmin bu xətlərin 6 kilometrdən artıq hissəsi təmir olunmuşdur. Qeyd edək ki, həmin bu dövrdə 10-dan artıq TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri də həyata keçirilmişdir.
“Qayda pozuntularının müəyyən edilməsi, onların qarşısının alınması istiqamətində mütamadi reydlər keçirilir, həmin bu istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülür və bundan sonra da görüləcəkdir”, – deyən mənbə aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə görülmüş tədbirlərdən də danışdı.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin mart ayında keçirilmiş reydlər zamanı 17 qayda pozuntusu aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Nəticədə 21,5 min kilovatsaata yaxın  itirilmiş elektrik enerjisinin 1,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin I rübü ərzində  burada 60 qayda pozuntusu aşkar edilərək 106,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 6,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 60 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi üçün müvafiq tədbirlər görülür.
Qayda pozuntularının xarakterindən və istehlakçı qrupu üzrə təsnifatından söz açan mənbə elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halının üstünlük təşkil etdiyini və ən çox qayda pozuntusunun  məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edildiyini bildirdi.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumat görə, cari ilin mart ayında müəssisənin xidmət ərazisində 2,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 402,3 min kilovatsaat, ödəniş isə 12 faizə yaxın mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 150 min kilovatsaatdan çox artaraq 1,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuş, ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 4 faizə yaxın artmışdır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin I rübü ərzində burada 9,2 milyon  kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 768 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödəniş 13 faizə yaxın mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 369 min kilovatsaata yaxın artaraq 5,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə  ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 7,8 faiz çoxdur.

REPAIR WORK AND SPOT – CHECKS ARE CONTINUED
"All the institutions of government, such as transformer stations, owned by our company (TM), and power lines repaired and renovated on a regular basis. Fire safety measures implemented at the level of the requirements of the day."
According to the information given by "GAkh Electric Network" (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, in the last three months of the year and 10 kV III "City", "Ilisu", "Gashgachay" TL and others similar studies have been carried out for various purposes, with the aim of strengthening the stability, including 17.1 km line was restored. in addition to the above-mentioned period, Apple Gah district and region, Ilisu, Gashgachay, 0,4 kV lines Qoragan villages carried out 6 km from the lines were repaired. should be noted that during this period, more than 10 different repair the installation was carried out by TM.
"The definition of violations, prevent their conduct regularly crack down on consumers, and it will be done in the future," - said the source, measures have been taken for violations found in the rule, said.
The source said that in March this year, 17 violations were found during the raids were made accordingly. As a result, 21,500 kWh of electricity losses was restored in 1300 manat use value.
It should be noted that in the first quarter of this year there were 60 violations of the rules of 6400 and 106,900 kWh of electrical power loss has been restored use value. As a result of actions carried out in 60 per cent of this amount was paid and the appropriate measures will be taken to pay the remaining amount.
Speaking about the nature and classification of violations group of consumers through the use of an external source of electricity is still dominated by a rule violation, and a large part of consumers (population) group was detected.
According to other information provided by the source, the enterprise service territory in March of this year by 2.9 million kWh electric power was used. As a result, compared to the same period last year consumed 402,300 kilowatt-hours, payment must be increased by 12 percent. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 150,000 kWh to 1.7 million kWh, and payment compared to the same period last year increased by 4 percent.
By the way, in the first quarter of this year by 9.2 million kilowatt-hours of electricity were consumed, consumption in the past year, more than 768,000 kWh. About 13 percent compared to the same period last year, an increase of payment. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year, an increase of 369,000 kilowatt-hours more than 5700000. Payment must be compared with the same period last year, up 7.8 percent.