Hacıqabul energetikləri və enerji təchizatçıları öhdələrinə düşən vəzifənin öhdəsindən layiqincə gəlməyə çalışırlar. Cari ilin son üç ayında rayonda enerjinin istehlakçılara çatdırılmasında və dəyərinin ödənilməsində uğurlu addımlar atılıb. İstismar səviyyəsinin yüksəldilməsi enerji haqlarının ödənişində müsbət dəyişiklik yaradıb.
“Hacıqabul Elektrik Şəbəkəsi“ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxilı olan məlumata görə, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 6 və 10 kV-lik xətlərin 5,4 kilometrdən artıq hissəsində əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmişdir. 0,4 kV-lik xətlərin isə 1,5 km-ə yaxın hissəsi əsaslı təmir olunmuşdur.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan tansformator məntəqələrinin (TM) 2-də cari təmir işləri aparılmış və ümumi gücü 1,1 MVA-dan artıq olan 4 transformator təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Şəbəkədən bildirilir ki, iqlim şəraitinin istiləşməsi də energetiklərin həyata keçirəcəkləri işin həcmini artırıb. Belə ki, yaz mövsümündə müxtəlif gücə malik xətlərin trassası yaşıl kütlədən təmizlənir.
Digər yenidənqurma və təmir işləri barəsində məlumat verən mənbə onu da bildirdi ki, bütün bunlar həm də elektrik enerjisindən qanunsuz istifadənin qarşısının alınmasına xidmət edir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin mart ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 50 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 847,4 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 50,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə burada 170-dən artıq qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Nəticədə 1 milyon 689,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 101,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 10 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin mart ayında müəssisənin xidmət ərazisində 10,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 1,5 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,5 min kilovatsaatdan çox artaraq 5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.
Cari ilin I rübü ərzində isə burada 32,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilib. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 3,2 milyon kilovatsaata yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 15,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.

EXPLOITATION LEVEL IS MUCH MORE INCREASING
Power engineering specialist are assiduously trying to handle their work well in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy. Successful steps were taken in the line of transmission of quality electric energy at the region during last three months of the current year. Increasing of exploitation level was created positive results in the line of paying of energy bills.
According to the information given by “Hajigabul” Electric Network (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, capital and maintenance repair work were implemented at more than 5,4 km distance of the lines by 6 and 10 kV belonging to the enterprise.
Lets` noted that, capital repair work was operated at 2 transformer points (TP) belonging to the enterprise and four transformers more than 1,1 MVA were repaired and put into operation during mentioned period.
As the source informed, violations of rule of electric energy of 50 consumers were discovered at the enterprise service territory in March of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 508 00 manat use value of about 8474 00 kWh loosed electric energy was restored.
Lets` also noted that, facts of violations of rule of electric energy of more than 170 consumers were discovered there during the I quarter of the current year. As a result of it, about 1014 00 manat use value of more than 1 million 6897 00 kWh loosed electric energy was restored. About 10 % of this sum as repaid and relevant measures are operated in the line of paying of remainder sum.
As the source informed, about 10,5 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory and consumption is more than 1,5 million kWh from relevant period of last year. By the way, consumption was more than 15 00 kWh increased and was more than 5 million kWh in comparison with relevant period of last year.
More than 32,1 million kWh electric energy was used during the I quarter of the current year. As a result of it, consumption was about 3,2 million kWh in comparison with relevant period of last year. By the way, consumption was 3 million kWh increased and was 15,6 million kWh under private consumer group in comparison with relevant period of last year.