ENERJİ DAŞIYICILARIN DAYANIQLIĞI MÜHÜM ŞƏRTDİR
Digər enerji müəssisələrində olduğu kimi “Xaçmaz Elektrik Şəbəkəsi”ndə (EŞ) də balans mənsubiyyətinə aid olan transformator və komplekt transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində yenidənqurma işləri mütəmadi davam etdirilir. Yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri günün tələbləri səviyyəsində yerinə yetirilir. Bunlardan əlavə, baş verə biləcək qəzaların və digər xoşagəlməz hadisələrin qarşısının əvvəlcədən alınması üçün durmadan zəruri tədbirlər həyata keçirilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, Xaçmaz rayonunun paylayıcı şəbəkələrinin enerji təchizatı ümumi uzunluğu 1321 kilometrdən artıq olan 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lər və ümumi gücü 98,5 MVA-dan artıq olan 570-dən çox transformator vasitəsilə həyata keçirilir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin son üç ayı ərzində 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX üzrə ümumilikdə 4,2 km-dən artıq naqil yenisi ilə əvəzlənmiş, 5 km məsafədə HX-nin trassası yaşıl kütlədən təmizlənərək sallaq naqillər dartılmış, 10-dan artıq dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş, 20-ə yaxın dayaq düzləndirilmişdir. Bütün bunlardan əlavə TM və KTM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri reallaşdırılmışdır.
Mənbə istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində keçirilən reydlərlə bağlı onu da bildirdi ki, cari ilin mart ayında 56 istehlakçının elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə etməsi faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və hesabat aparılaraq 136,4 min kilovatsaata yaxın (bunun 102,7 min kilovatsata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 8,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə 250-dən artıq qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 843,5 min kilovatsaata yaxın (bunun 544,3 min kilovatsata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 50,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 12 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata ğörə, müəssisə üzrə cari ilin mart ayında 12,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 1,7 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə isə 8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 2,1 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 4 faizə yaxın artmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə 40 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2,5 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 16 faizdən artıq olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 25,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 1,8 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödənişdə mütləq artım 19 faizə yaxın olmuşdur.

STABILITY OF ENERGY CARRIERS IS IMPORTANT TERM
Reconstruction work is continued at transformers, CTP, TL belonging to the enterprise balance of Khachmaz Electric Network as at other energy enterprises. Fire safety measures are implemented on daily demands. In additional, necessary measures were implemented in the line of preventing of any accidents.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of Azerenergy JSC, energy supply of Khachmaz region distribution network  is carried out by the use of TL by 10, 6 and 0,4 kV in more than 1321 km and more than 570 transformers by more than 98,5 MVA.
Lets` noted stressing to the source that, more than 4,2 km conductor was renewed under TL by 10, 6 and 0,4 kV, trace in 5 km distance was cleaned of green mass, more than 10 stands were substituted, about 20 stands were made. Different setting repair work were implemented at TP and CTP.
As the source informed, violations of  rule of electric energy of 56 consumers were discovered in March of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 82 00 manat use value of about 1364 00 kWh (about 1027 00 kWh belongs to private consumer group)  loosed electric energy was restored.
Lets` noted that, 250 violations of rule of electric energy was discovered during the I quarter of the current year. More than 506 00 manat use value of about 8435 00 kWh (about 5443 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric energy was restored.  More than 12 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and these type of measures were operated in the line of paying of remainder sum.
Under the information given by the source, more than 12,1 million kWh electric energy was used in March of the current year and it is about 1,7 million kWh more than the consumption of last year. By the way, more than 8 million kWh electric energy was used under private consumer group  and it is about 2,1 million kWh more than relevant period of last year. Payment was about 4 % in comparison with relevant period of last year.
Lets` noted at the end that, about 40 million kWh electric energy was used during the I quarter of the current year. As a result of it, consumption was 2,5 million kWh, payment was more than 16 %. By the way, consumption was 25,9 million kWh under private consumer group. consumption was about 1,8 million kWh. Absolute increase was about  19 % at the payment in comparison with relevant period of last year.