“ŞƏKİ EŞ”: REYDLƏR KEÇİRİLİR
İstehlakçıların “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində keçirilən reydlər zamanı sayğacın üst və ya alt qapaqlarına müvafiq dövlət qurumları tərəfindən vurulmuş möhürlərin pozulması, baxış şüşələrinin sındırılması və digər pozuntu hallarına rast gəlinir. Digər Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi “Şəki” elektrik şəbəkəsinin (EŞ) əməkdaşları tərəfindən belə halların qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə sözügedən müəssisədən daxil olan məlumata görə, burada cari ilin mart ayında keçirilmiş reydlər zamanı 50 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək 167,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 10 min manartdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə müəssisə üzrə 210-dan artıq qayda pozuntusu aşkar edilərək 701,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 42,1min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 73 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Qayda pozuntularının təsnifatı barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən bildirək ki, kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə edilməsi halı yenə də üstünlük təşkil etmişdir.
“İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını tam və keyfiyyətli şəkildə ödəmək məqsədilə “Şəki” elektrik şəbəkəsində də mühüm addımlar atılır. Bu da istehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və digər texniki iqtisadi göstəricilərdə yüksək nəticələrin əldə olunmasına olunmasına gətirib çıxarır”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik “Aydınbulaq”, “B. Zəyzid”, “B. Göynük” və digər EVX-lərdə həyata keçirilmiş təmir işləri zamanı 5,4 kilometrdən artıq xətt təmir edilmişdir. Eyni zamanda Cəfərabad, Daşüz, Qoxmuq və bir neçə kəndin 0,4 KV-lik xətlərinin isə 3 kilometrə yaxın hissəsi təmir edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı həmin bu dövrdə 17 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin mart ayında müəssisənin xidmət ərazisində 10,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 812 min kilovatsaata yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 320 min kilovatsaatdan çox artaraq 5,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuş, ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 1 faizə yaxın artmışdır.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumat görə, cari ilin I rübü ərzində isə burada 35,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,2 milyon kilovatsaata yaxın, ödəniş isə 7 faizə yaxın mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,4 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 20 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 5 faizə yaxın çoxdur.

SHAKI EN: THE SPOT – CHEKCS ARE IMPLEMENTED
Damaging of the state seals up and down covers of the meters, breaking of view glasses and other indispositions were observed during carried out spot – checks in the line of checking of use of electric energy of the consumers. These type of situations were observed at “Shaki electric network” (EN) as at other Electric Networks (EN) and hard measures are operated against them.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of 50 consumers were discovered during carried out spot – checks in March of the current year and more than 10 thousand manat use value of about 1672 00 kWh loosed electric energy was restored.
Lets` noted that, more than 210 infringements were discovered and more than 421 00 manat use value of more than 7018 00 kWh loosed electric energy was restored. More than 73 % of this sum was repaid and relevant measures were implemented in the line of paying of remainder sum.
There are still observed use of electric energy by the edge line. Under other information given by the source, the debtor debts of last months were also repaid.
Important steps were taken in “Shaki electric network” in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy. And all these measures make opportunity for increasing of  quality and getting of high results – noted source was also noted that, more than 5,4 km line was repaired at Aydinbulag, B. Zeyzid, B. Goynuk and at other TL during last three months of last year. At  the same time, about 3 km distance of Jeferabad, Dashuz, Gokhmug and other lines of some villages were repaired. Beside all of them, different setting repair work were operated at 17 TP during this period.
By  the way, more than 10,7 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory in March of the current year. And it is about 812 thousand kWh more from relevant period of last year. By the way, consumption was more than 320 thousand increased and was about 5,4 million kWh. Payment was about 1 % increased in comparison with relevant period of last year.
Under the information given by the source, more than 35,6 million kWh electric energy was used there during the I quarter of the current year. As a result of it, consumption was about 1,4 million kWh increased and was about 20 million. Payment was about 5 % more from relevant period of last year.