İstehlakçıları daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etmək məqsədilə “Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) idarəetmə strukturuna daxil olan EŞ-lərdə də cari ilin son üç ayında geniş həcmli yenidənqurma, eyni zamanda əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmişdir.
“Ağstafa” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 6 və 10 kV-lik EVX-lərdə aparılmış müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı həmin bu xətlərin 6,7 kilometri təmir edilmişdir. Paralel olaraq 0,4 kV-lik xətlərdə də analoji işlər həyata keçirilmiş və bu xətlərin də ümumilikdə 2,8 km-dən çoxu təmir olunmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, təmir kampaniyası TM-lərdən də yan ötməmiş və həmin bu dövrdə 24 TM-də təmir edilmişdir. Eyni zamanda ümumi gücü 3,5 MVA-ya yaxın olan 16 transformator da təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur.
“Həyata keçirilən təmir-bərpa işləri nəinki istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsinə və enerji haqlarının ödənilməsində, eyni zamanda elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının da alınmasında mühüm rol oynayır”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, burada cari ilin mart ayında keçirilmiş reydlər zamanı 16 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək 43,1 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 2,6 min manarta yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə müəssisə üzrə 53 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 224,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 13,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 47 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən bildirək ki, yenə də elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Cari ilin I rübü ərzində müəssisə üzrə 22,4 milyon kilovatsaatdan artıq (bunun 8,8 milyon kilovatsaatdan çoxu daimi əhali qrupu tərəfindən istehlak edilib), o cümlədən cari ilin mart ayında isə 7 milyon kilovatsaata yaxın (bunun 2,7 milyon kilovatsaatdan çoxu daimi əhali qrupu tərəfindən istehlak edilib) elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövri ilə müqayisədə cari ilin I rübündə ümumi istehlak 917 min kilovatsaatdan çox (daimi əhali qrupunda 1,4 milyon kilovatsaata yaxın), o cümlədən mart ayında isə ümumi istehlak 281 min kilovatsaata yaxın (daimi əhali qrupunda 451 min kilovatsaat) azalmışdır.

REPAIR WORK WAS CARRIED OUT
Large scaled reconstruction, at the same time, capital and maintenance repair work were implemented at EN belonging to Ganja Regional Electric Network (REN) in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy.
According to the information given by “Aghstafa electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 6,7 km of these lines were repaired during carried out different setting repair work at TL by 6 and 10 kV belonging to the enterprise balance during mentioned period. Analogical measures were implemented at the lines by 0,4 kV and more than 2,8 km was repaired.
Under the information given by the source, repair work was also implemented at TP and 24 TP were repaired during this period. Territory of TP and CTP were cleaned of dry grass, fire extinguisher posts were controlled taking into account of present climate condition.
Carried out repair – restoration measures take part in increasing of exploitation level, paying of energy fees, at the same time, preventing of violations of rule of electric energy – noted source was also give information about discovered infringements of 16 consumers in March of the current year. And about 26 00 manat use value of more than 431 00 kWh loosed electric energy was restored.
Lets` noted that, 53 violations of rule of electric energy was discovered during the I quarter of the current year and about 135 00 manat use value of about 2248 00 kWh loosed electric energy was restored. About 47 % of this sum was repaid as a result of carried out measures.
There are still observed use of electric energy by the edge line and most of them observed at private consumer group.
More than 22,4 million kWh electric energy (more than 8,8 million kWh belongs to private consumer group) was discovered during the I quarter of the current year, by the way, about 7 million kWh electric energy was used in March of the current year (more than 2,7 million kWh electric energy was used ). As a result of it, consumption was more than 917 thousand kWh (about 1,4 million kWh at private consumer group) during the I quarter of the current year, by the way, total consumption was about 218 thousand kWh (451 thousand at privet consumer group) in March of the current year.