“TƏRTƏR EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ DAVAM ETDİRİLİR
Digər şəbəkələrdə olduğu kimi, “Tərtər Elektrik Şəbəkəsi”ndə də (EŞ) istehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik veriliş xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir.
Mənbədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, son üç ay ərzində burada müxtəlif gərginliyə (10 və 0,4 kV-lik) malik 34,3 kilometrə yaxın elektrik verilişi xəttində təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 2,6 km-dən artıq xətt yenisi ilə əvəzlənmiş, 10 dayaq dəyişdirilmiş və 7 travers quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı xətlərin trassası yaşıl kütlədən təmizlənmiş, dayaqlar düzləndirilmiş və naqillərin qabariti bərpa olunmuşdur. Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə 20-dən artıq transformator məntəqəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri də aparılmışdır.
Mənbənin bildirdiyinə görə, burada cari ilin mart ayında keçirilmiş reydlər zamanı 27 istehlakçının (bunun 24-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək, 104,3 min kilovatsaata yaxın (bunun 71 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 6,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Cari ilin I rübü ərzində 250-dən artıq qayda pozuntusu (bunun 237-si məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) aşkar edilmiş, 1 milyon 196,4 min kilovatsaata yaxın (bunun 998,4 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 71,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmiş, onun 90 faizə yaxın hissəsinin ödənişi hesabat dövründə təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin mart ayında müəssisə üzrə ümumilikdə 9,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 640 min kilovatsaat çoxdur. Ümumi ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 11,4 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 2,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 257 min kilovatsaata yaxın azdır. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 13,4 faiz çoxdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində ümumi istehlak 26,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 853 min kilovatsaatdan çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 211,1 min kilovatsaat azalaraq 7,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.

TARTAR EN: REPAIR WORK IS CONTINUED
Capital and maintenance repair work were implemented at TL and transformer points in order to prevent of any problem can happen in the future and supply of the consumers with quality and stabile electric energy.
According to the information given by the source to the Press – release of “Azerenergy” JSC, repair work were implemented at about 34,4 km distance of the lines by 10 and 0,4 kV during last three months. At the same time, more than 2,6 km line was substituted with new ones, 10 stands were changed and 7 traverses were constructed. Beside all of them, trace of lines were cleaned of green mass, stands were changed and dimensions of cables were restored.  By the way, different setting repair work were implemented at more than 20 transformer points.
As the source informed, violations of rule of electric energy of 27 consumers (24 of them belongs to private consumer group)  were discovered during carried out spot – checks in  March of the current year and about 63 00 manat use value of about 1043 00 kWh (71 thousand  kWh of  this sum belongs to private consumer group ) loosed electric energy was restored.
More than 250 infringements (237 of them belongs to private consumer group) were discovered during the I quarter of the current year. And about 718 00 manat use value of 1 million 1964  00 kWh loosed electric energy was restored. About 90 % of this sum was repaid and relevant measures were implemented in the line of paying of remainder sum.
Under the information given by the source, about 9,1 million kWh electric energy was used under the enterprise in March of the current year. And it is 640 thousand kWh more in comparison with relevant period of last year. Total  payment was absolutely 11,4 % increased in comparison with relevant period of last year. By the way, consumption was about 2,2 million by private consumer group.  And it is 257 thousand kWh less than the consumption of the same period of last year. Payment was absolutely 13,4 % more in comparison with relevant period of last year.
Lets` noted at the end that, consumption was about 26,2 million kWh during the I quarter of the current year. As a result of it, consumption was 853 thousand kWh in comparison with relevant period of last year. By the way, consumption was 2111 00 kWh decreased and was more than 7,4 million kWh under private consumer group in comparison with relevant period of last year.