NƏTİCƏLƏR QƏNAƏTBƏXŞDİR
İstehlakçılara göstərilən  xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi və texniki iqtisadi göstəricilərin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində təxirəsalınmaz tədbirlər görülür.
“Zərdab” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisə üzrə cari ilin mart ayında ümumilikdə 4,5 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 168,3 min kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 209 min kilovatsaat artaraq 1,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödənişdə mütləq artım 0,6 faiz olmuşdur.
Qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə ümumilikdə 10,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 2,3 faiz çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq 12,5 faiz çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 7,2 faiz artaraq 5,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım 10 faizə yaxın olmuşdur.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin mart ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 11 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 24,5 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 1,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki,  cari ilin I rübü ərzində sözügedən qayda pozuntusuna görə müəssisənin xidməti ərazisində 33 akt tərtib olunmuş, 54,9 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 3,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbə bütün bu nəticələrin əldə olunmasında həyata keçirilmiş yenidənqurma və təmir işlərinin böyük rilu olduğunu bildirdi. Yeri gəlmişkən, son üç ay ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik “2 saylı şəhər”, “Sovxoz”, “Seyidlər” və s. Şahhüseyn, Əlvənd, Ağamalılar və digər 7 kəndin, həmçinin, rayon mərkəzinin 0,4 kV-lik şəbəkələrində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və ümumilikdə 10,3 km-dən artıq xətt təmir olunmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində müxtəlif gücdə 40-dan artıq transformator da təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.

THE RESULTS ARE SATISFACTORY
Urgent measures were implemented in the line of increasing of service quality of the consumers and much more improving of technical economical indicators.
According to the information given by “Zardab electric network” to the press – release of “Azerenergy” JSC, more than 4,5 million kWh electric energy was used at the enterprise in March of the current year. And it is 1683 00 kWh more than relevant period of last year. By the way, consumption was 209 thousand increased and was about 1,9 million kWh in comparison with relevant period of last year. Absolute increase was 0,6 % in comparison with relevant period of last year.
Lets` noted that, more than 10,6 million kWh electric energy was used during the I quarter of the current year and it is 2,3 % more from indicator of relevant period of last year. Payment was 12,5 % more in comparison with relevant period of last year. By the way, consumption was 7,2 % increased and as more than 5,4 million kWh in comparison with relevant period of last year. Payment was about 10 % increased.
As the source informed, violations of rule of electric energy of 11 consumers were discovered during carried out spot – checks in March of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 15 00 manat use value of more than 245 00 kWh loosed electric energy was restored.
Lets` noted that, 33 acts were drawn up in the line of discovered indispositions during the I quarter of the current year and about 33 00 manat use value of 549 00 kWh loosed electric energy was restored. payment of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures.
By the way, different setting repair work were operated at “Sheher number 2”, “Sovkhoz”, “Seyidler” networks and networks at Shahuseyn, Elvend, Aghamalilar villages. More than 10,3 km line was repaid there.
Lets` noted at the end that, different powered 40 transformers were repaired and put into operation during mentioned period.