GÖRÜLƏN İŞLƏRİN MÜSBƏT NƏTİCƏSİ
“Sumqayıt Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) xidmət göstərdiyi ərazilərdə elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir. Enerji təsərrüfatında aparılan məqsədyönlü tədbirlər öz bəhrəsini verməkdədir.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin mart ayında EŞ-in ərazisində həyata keçirilmiş geniş miqyaslı reydlər zamanı 285 istehlakçının (bunun 260-dan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozduğu aşkarlanıb. Müvafiq qaydada aktlar tərtib olunmaqla, 1 milyon 206,9 min kilovatsaata yaxın (bunun 653,6 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 72,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilib.
Qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə 1000-dən artıq (bunun 960-a yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuş, 2 milyon 802,5 min kilovatsaatdan artıq (bunun 2 milyon 130,9 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 168,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 65 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən cari ilin mart ayında rayon üzrə elektrik enerjisi istehlakı 3,4 min kilovatsaata yaxın azalaraq 82,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 22 faiz artmışdır. O cümlədən daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 21,2 faiz azalaraq 19,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, cari ilin I rübü ərzində ümumilikdə 259,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 858 min kilovatsaat azdır. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq 14 faiz çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 9,4 faiz azalaraq 67,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 14 faizə yaxın olmuşdur.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, son üç ay ərzində 10, 6 və 0, 4 kV-lik 55 kabel xəttində təmir işləri reallaşdırılmış, 6 kV-lik 4,9 km-ə yaxın kabel xətti, 1,5 km 10 kV-lik HX və 0,4 kV-lik xətlərdə aparılan yenidənqurma işləri ilə bağlı 16,5 km-dən artıq müxtəlif markalı SİP xətləri çəkilmişdir. Eyni zamanda TM və KTM-lərin yenidənqurulması və təmiri qrafikinə uyğun olaraq, həmin bu dövrdə 40-a yaxın TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və ümumi gücü 3,6 MVA-ya yaxın olan 6 yeni transformator da quraşdırılmışdır.

POSITIVE RESULTS OF CARRIED OUT MEASURES
Systematical and purposeful measures were carried out at Sumgait Electric Network” (EN) in order to improve of electric energy supply.  Carried out  measures at energy economy give positive results.
According to the information given by the enterprise to the Press - release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of 285 consumers (more than 260 of them belongs to private consumer group) were discovered during carried out large scaled spot - checks in March of the current year. Relevant acts were drawn up and more than 723 00 manat use value of about 1 million 2060 00 kWh (about 6536 00  kWh belongs to private consumer group ) loosed electric energy  was restored.
Lets` noted that, facts of violations of rule of more than 1000 ones (about 960 belongs to private consumer group) were discovered during the first quarter of the current year and about 1682 00 manat use value of more than 2 million 8025 00 kWh (more than 2 million 1309 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electic energy was restored. About 65 % of this sum was repaid as a result  of carried out spot - chekcs and relevant measures are operated in the line of paying of remainder sum.
As the source informed, energy consumption was about 34 00 kWh decreased and was more than 82,7 million kWh under the region in March of the current year. Consumption was absolutly 22 % increased in comparion with relevant period of last year. By the way, consumption was 21,2 % decreased and was more than 19,5 million kWh under private consumer group.
And  more than 259,7 million kWh electric energy was used during the I quarter of the current year and it is 858 thousand kWh less from indicator of relevant period of last year. Payment was 14 % more from indicator of relevant period of last year. By the way, consumpption was 9,4 % decreased and was about 67,8 million kWh. Payment was absolutly about 14 %.
As the surce informed, repair work was realized at the lines by 10,  6 and 0,4 kV and more than 16,5 km SIL type line cable was installed in the line of carried out reconstruction work there.