“SABİRABAD EŞ”: TƏXİRƏSALINMAZ TƏDBİRLƏR GÖRÜLÜR
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Sabirabad” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin fevral ayında müəssisənin xidmət ərazisində 20,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 7 faizə yaxın azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 10 faiz azalaraq 15,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur.
Qeyd edək ki, cari ilin 2 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 194,5 min kilovatsaat artaraq 44,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvariq olaraq 200,1 min kilovatsaat və 35 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin fevral ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 216 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 872,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 52,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin iki ayı ərzində sözügedən qayda pozuntusuna görə müəssisənin xidməti ərazisində 495-dən çox akt tərtib olunmuş, 2 milyon 101,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 126,1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 96 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Şəbəkədə əsaslı və cari təmir işləri davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, son üş ay ərzində 10 və 0,4 kV-lik hava xətləri də daxil olmaqla burada xeyli miqdarda yenidənqurma və təmir işləri icra edilib. O cümlədən, ümumilikdə sözügedən gərginlikli xətlərin 10,7 km-ə yaxın hissəsində təmir işləri aparılmışdır. Buna misal olaraq 10 KV-lik “Un dəyirmanı”, “Sənaye kombinatı”, “Cavad”, “Narlıq”, “Quruzma” və s. 0,4 KV-lik “Xəlfəli”, “Həsənalıkənd”, “Şəhriyar”, “Ulacalı” və digər bir neçə kəndlərin HX-lərində də görülmüş işləri göstərmək olar.
Mənbənin verdiyi digər məlumata əsasən, həmin bu dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və müxtəlif gücdə 56 transformator da təmir olunaraq şəbəkəyə qoşulmuşdur. Şəbəkədən verilən məlumata istinadən, yerinə yetirlən və hazırda davam etdirilən təmir-bərpa işləri enerji sistemin təhlükəsiziliynin yüksək səviyyədə təmin edilməsi istiqamətində atılan mühüm addımdır və bu işlər davamlı olaraq yerinə yetiriləcəkdir.

Important measures were implemented in the line of increasing of service quality of the consumers, saving of technological losses in definite limit, preventing of commercial losses, supplying of 100 % result. Urgent measures are operated in the line of it.
According to the information given by “Sabirabad electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 20,8 million kWh electric energy was produced at the enterprise service territory in February of the current year. And it is about 7 % less from the indicator of relevant period of last year. By the way, consumption was 10 % decreased and was about 15,7 million kWh at private consumer group.
Lets` noted that, consumption was 1945 00 kWh increased and was about 44,8 million kWh in comparison with relevant period of last year during 2 months of the current year. By the way, these indicators were more than 2001 00 kWh and 35 million kWh at private consumer group.
As the source informed, violations of rule of electric energy of 216 consumers were discovered during carried out spot – checks at the enterprise service territory in February of the current year. Discovered violations of rule were relevantly acted and more than 523 00 manat use value of about 8725 00 kWh loosed electric energy was restored.
Lets` noted that, 495 statements were drawn up and more than 1261 00 manat use value of more than 2 million 1019 00 kWh loosed electric energy was restored. About 96 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and relevant measures are operated in the line of paying of remainder sum.
Capital and maintenance repair work were continued at the network – noted source was also added that, loads of reconstruction and repair work were implemented at the TL by 10 and 0,4 kV during last tree months. By the way, about 10,7 km distance of mentioned lines were repaired. Carried out repair work at “Un deyirmani”, “Senaye kombinati”, “Javad”, “Narlig”, “Guruzma” lines by 10 kV and at Khelfeli, Hesenalikend, Shehriyar, Ulajali lines by 0,4 kV and at other lines can be examples.
Under other information given by the source, different setting repair work were operated at TP belonging to balance and repair work were implemented at 56 different powered transformers belonging to the enterprise.