KHACHMAZ PP: TECHNICAL SERVICE WAS CARRIED OUT
“Khachmaz Power Plant” plays the main role in improving of electric energy of Northern region of the republic taking into account of the most modern technology. Put into operation of the power plant plays main role in improving of electric energy with quality and stability, at the same time, technical maintenance was operated in time and necessary measures were also carried out. At present, units are operated under the dispatch graphic.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 15,7 million kWh electric energy was produced in March of the current year. Lets` noted that, more than 70,7 million kWh electric energy was generated during the I quarter of the current year.
It should be noted that, High results were achieved under technical – economical indicators as a result of carried out purposeful measures in the line of increasing of work stability of equipments, rising of exploitation level of energy transmission and distribution systems. Lets` noted that, about 277 million kWh electric energy was generated in January of the current year.
Under other information given by the source, equipments were maintenance checked up for saving of optimal work regime during last three months of the current year.
It should be noted that, fire safety is also in the center of the attention as at other objects. Workshops, administrative and subsidiary buildings were supplied with fire extinguisher equipments. At the same time, some fire measures were implemented.
Lets` remind that, “Khachmaz Power Plant” total power by 87 MW is consisting of 10 units.