“AĞDAŞ EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ DAVAM EDİR
“Ağdaş Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata əsasən bildirək ki, şəbəkəyə yeni qoşulan abonentlərin sayğaclaşdırılması, həmçinin, mövcud sayğaclara texniki xidmət göstərilməsi üçün zəruri tədbirlər həyata keçirilir. Qeyd edək ki, son üç ay ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik EVX-lərin 3,4 km-i təmir edilmiş, 18 dayaq yenisi ilə əvəz edilmiş və 6-sı təmir olunmuş, 9 ədəd travers quraşdırılmışdır. Eyni zamanda “Aşağı Ləki”, “Abad”, “Ağzıbir”, “Maşad” və digər 0,4 kV-lik xətlərdə aparılmış təmir işləri zamanı 7,7 km xətt təmir olunmuş, 14 dayaq yenisi ilə əvəzlənmişdir. Bütün bunlarla yanaşı, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərin 10-da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və müxtəlif gücdə dörd transformator da əsaslı təmir edilərk istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin texniki iqtisadi göstəricilərində müsbət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə cari ilin fevral ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə 3 faizə yaxın azalaraq 6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 7,7 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 3,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən 5,3 faiz azdır. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 17 faizdən çox artmışdır.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 2 ayı ərzində isə ümumilikdə 13,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehklak 3 faizə yaxın azalmış, ödənişdə mütləq artım 10,7 faiz olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 8,2 milyon kilovatsaatdan artıq, 6 faizə yaxın və 11,4 faiz olmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ilin füvral ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 68 istehlakçının (bunun 63-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 260 min kilovatsaata yaxın (bunun 223,3 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 15,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 47 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin iki ayı ərzində qayda pozuntusuna görə müəssisənin xidməti ərazisində 93 akt (bunun 85-dən çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) tərtib olunmuş, 368,9 milyon kilovatsaata yaxın (bunun 332,4 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 22,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 66 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

AGHDASH EN: REPAIR WORK IS CONTINUED
According to the information given by “Aghdash Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, necessary measures were implemented for metering process of new connected subscribers to the network and carrying out of technical service for the meters. Lets` noted that, 3,4 km of TL by 10 kV was repaired, 18 ones were substituted with new ones belonging to the enterprise balance and 6 of them were repaired, 9 traverses were constructed during last three months. At the same time, 7,7 km line was repaired, 14 stands were substituted with new ones during carried out repair work at “Ashaghi Leki”, “Abad”, “Aghzibir”, “Mashad” and at other lines by 0,4 kV. Beside all of them, different setting repair work was operated at 10 TP belonging to enterprise balance during mentioned period and different powered four transformers were capital repaired and put into operation.
As the source informed, positive dynamic was observed at technical economical indicators of the enterprise as a result of carried out measures. So that, total consumption was about 3 5 decreased and was more than 6 million kWh in comparison with the same period of last year. Total payment was absolutely 7,7 % increased in comparison with the same period of last year. By the way, more than 3,6 million kWh electric energy was used under private consumer group and it is 5,3 % less from the same indicator of last year. Payment was more than 17 % increased in comparison with the same period of last year.
Lets` noted that, about 13,3 million kWh electric energy was used during 2 months of the current year. As a result of it, consumption was about 3 % decreased and payment was 10,7 % during relevant period of last year. By the way, these indicators were relevantly more than 8,2 million kWh and about 6 % and 11,4 %.
Under other information given by the source, violations of rule of electric energy of 68 consumers (63 of them belongs to private consumer group) were discovered at the enterprise service territory in February of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 156 00 manat use value of   about 260 thousand kWh (more than 2233 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric energy was restored. About 47 % of this sum was repaid during financial period.
By the way, 93 statements were drawn up (more than 85 of them belongs to private consumer group) for discovered  violations of rule during two months of the current year. More than 221 00 manat use value of about 3689 million kWh (about 3324 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric energy was restored. about 66% of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are implemented in the line of paying of remainder sum.