MÜVAFİQ TƏDBİRLƏR HƏYATA KEÇİRİLİR
İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi üçün digər enerji müəssisələrində olduğu kimi, “Siyəzən” elektrik şəbəksinin (EŞ) kollektivi xidməti ərazidə yerləşən transformator və komplekt transformator məntəqələrində (TM və KTM), paylayıcı şəbəkələrdə müvafiq yenidənqurma, təmir-tikinti işləri həyata keçirirlər.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Siyəzən” EŞ-dən daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə son üç ay ərzində də 10, 6 və 0,4 kV-lik şəbəkələrdə bir sıra mühm təmir işləri həyata keçirilmişdir. Belə ki, 10 kV-lik “Dağquşçu”, “Çınqıl zavod”, 6 kV-lik “Tunel tikinti”, “Məşrif”, 0,4 kV-lik “Balaca” və Böyük Həmyə”, “Yenikənd” və digər sözügedən gərginliklərdə olan xətlərin ümumilikdə 30,7 kilometrində təmir işləri həyata keçirilmiş, 20-dən artıq dayaq isə yenisi ilə əvəzlənmişdir. Eyni zamanda, sözügedən gərginliklərdə olan hava xətlərinin trassalarına baxış keçirilmiş, ağacların budanması və məftillərin dartınması, dayaqların düzləndirilməsi işləri də aparılmışdır.
Qeyd edək ki, müəssisənin xidməti ərazisində TM, KTM-lərə baxış keçirilmiş, mövcud nöqsanların aradan qaldırılması məqsədilə təmir qrafiki müəyyən edilmiş və qəza açılmalarının qarşısının alınması məqsədilə qabaqlayıcı tədbirlər görülmüşdür. O cümlədən, transformatorlarda kontur müqavimətlərinin, faza arası gərginliyin, faza arası yüklərin sınaq ölçmə işləri aparılmışdır. Eyni zamanda texnoloji itkilərin azaldılması məqsədilə Əmirxanlı və Gil-gil kəndlərinin hər birində bir ədəd transformator yükə uyğun yenisi ilə əvəzlənmişdir.
Onu da qeyd edək ki, təmir qrafiki çərçivəsində sözügedən dövrdə 15 TM və KTM-lərdə təmir işləri həyata keçirilmişdir. Hazırda müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM, KTM və EVX-lərdə cari ilin təmir qrafikinə uyğun olaraq işlər davam etdirilir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin fevral ayında müəssisənin xidmət ərazisində 8,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 330,5 min kilovatsaat azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 369 min kilovatsaat artaraq 3,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuş, ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 20 faizə yaxın artmışdır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 2 ay ərzində müəssisə üzrə elektrik enerjisi istehlakı 18,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən 21,3 min kilovatsaat azdır. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödəniş 7,5 faiz mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,5 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 7,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuş, ödəniş isə 31,6 faiz mütləq artmışdır.
Əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də tədbirlər davam etdirilir. Reydlər zamanı sayğacların dövlət möhürlərinin zədələnməsi, müdaxilə edilən sayğaclardan keçən enerjinin bir hissəsinin qeydə alınmaması, sayğacdan kənar xətdən istifadə və digər qüsurlar aşkar olunur. Həmin istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülür.

RELEVANT MEASURES ARE CARRIED OUT
Relevant reconstruction, repair – restoration measures were implemented at transformers and complete transformer points (TP and CTP) of “Siyazan electric network” (EN) as at other energy enterprises for supplying of the consumers with quality and stabile electric energy.
According to the information given by Siyazan EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some important measures were implemented at the networks by 10, 6 and 0,4 kV during last three months of the current year. So that, repair work was operated at totally 30,7 km distance of Daghgushu, Chingil zavod TL by 10 kV, Tunel tikinti, Meftish TL by 6 kV, Balaca and Boyuk Hemye , Yenikend TL by
0, 4 kV and at other TL and more than 20 stands were substituted with new ones. At the same time, OHL were controlled, cutting of trees, stretching of wires, controlling of stands were also carried out.
Lets` noted that, TP and CTP   were controlled, repair graphic was intended in order to eliminate available indispositions and preventing of them. At the same time, one transformer was substituted with new one at Emirkhanli and Gil – gil villages in order to decreasing of technological losses.
Lets` also noted that, repair work was operated at 15 TP and CTP in the line of repair graphic. At present, maintenance repair work were implemented at TP, CTP and TL belonging to balance.
It should be noted that, more than 8,3 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory in February of the current year and it is 3305 00 kWh less than the consumption of relevant period of last year. By the way, consumption was 369 thousand kWh increased and was more than 3,2 million kWh, payment was about 20 % increased in comparison with relevant period of last year.
By the way, consumption was about 18,1 million kWh and it is 213 00 kWh less from the indicator of the same period of last year under the enterprise during  2  months of the current year. Absolute increase was 7,5 % at the payment in comparison with relevant period of last year. By the way, consumption was about 1,5 million kWh increased and was about 7,5 million kWh, payment was absolutely 31,6 % increased.
Under other information given by the source, measures are continued in the of preventing of violations of rule of electric energy  during use of energy. Damaging of the state seals, use of electric energy with the edge line, interferes to meter scheme and other indispositions were discovered during carried out spot – checks. Hard measures were implemented against these type of consumers.