İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını tam və keyfiyyətli şəkildə ödənilməsi, paylayıcı elektrik şəbəkələrin genişləndirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır. Digər enerji obyektləri kimi “Qobustan Elektrik  Şəbəkəsi” (EŞ) müəssisəsində də ötən il ərzində elektrik verilişi xətlərində və transformator məntəqələrində bir sıra əsaslı və cari təmir işləri görülüb.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə  daxil olan məlumata görə,  cari ilin ilk iki ayı ərzində həyata keçirilən tədbirlər sırasına 10 kV-lik “Ərəbqədim” HX-nin “Göydərə” budaqlanmasından doydurulan TM-dən elektrik enerjisi ilə təchiz edilən istehlakçıların enerji təminatının dayanıqlığının daha da artırılması məqsədilə transformatorun daha güclüsü ilə  əvəz edilməsi, HX-lərin dəyişdirilməsi, TM-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işlərinin həyata keçirilməsi və s daxildir. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik xətlərin 1,4 km-ə yaxın hissəsi yenilənmiş, 350 m-ə yaxın SİP kabel xətti çəkilmiş və səkkiz TM bərpa olunmuşdur.Ümumilikdə isə bu il ərzində şəbəkədə həyata keçiriləcək tədbirlərin siyahısı zəngindir. Görü­lən işlər, şübhəsiz ki, şəbəkə üzrə dayanıqlığın təmin olunmasına əhəmiyyətli təsir göstərəcək.
“İtkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər müntəzəm olaraq davam etdirilir”, - deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin fevral ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 3 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Qayda pozuntusu faktları abonent (qeyri əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 2,2 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin iki ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı isə 32 istehlakçının (sözügedən qayda pozuntularının 15-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 20,6 min kilovatsaatdan artıq (bunun 8,4 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 1,2 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 73 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata  görə isə, cari ilin fevral ayında müəssisənin xidmət ərazisində 1,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 277 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 13 faiz artmışdır. O cümlədən daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 210,1 min kilovatsaat artaraq 1,1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 4 faizə yaxın artmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, cari ilin 2 ay ərzində müəssisə üzrə 3,4 milyon  kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 475,3 min kilovatsaat çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödənişdə mütləq artım 12,5 faiz olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 272,2 min kilovatsaat artaraq 2,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuş, ödəniş isə mütləq 9,4 faiz artmışdır.

Important steps were taken in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy, enlarging of distribution electric network. Some capital and maintenance repair work were implemented at TL and transformer point of Gobustan Electric Network” (EN) as at other energy objects.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, substituting of transformer with much more powerful ones, changing of TL, carrying out of different type repair work at TP in order to increase of stability of electric energy supply  at “Goydere”,  “Erebgedim” TL by 10 kV are belonging to these type of measures. Lets` noted that, about 1,4 km of the line by 10 kV was renewed, about 350 meter new SIL type cable was installed and eight TP were restored. In general, list of carried out measures is very rich this year.
Decreasing of losses is very important order standing in front of us. Relevant measures are carried out in the line of it – voted source was also added  that, violations of rule of 3 consumers were discovered       at the enterprise service territory in February of  the current year. Discovered infringements were relevantly acted and use value of more than  22 00 kWh loosed electric energy was restored.
Lets` noted that, damages were observed at meter complete of 32 consumers (15 of them belongs to private consumer group)  during  carried out spot – checks within two months of the current year and more than 12 00 manat use value of more than 206 00 kWh (about 84 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric energy was restored. About 73 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures were operated in the line of paying of remainder sum.
Under the information given by the source, about 1,6 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory in February of the current year and it is about 277 thousand more than the consumption of the same period of last year. Total payment was absolutely 13 % increased   in consumption of the same period of last year. Consumption was 2101 00 kWh increased and was more than 1,1 million kWh under private consumer group. payment was absolutely 4 % increased in consumption of the same period of last year.
Lets` noted at the end that, more than 3,4 million kWh electric energy was used under the enterprise during 2 months of the current year. And it is 4753 00 kWh more in consumption of the same period of last year. Absolute increase was 12,5 % in comparison with relevant period of last year. By the way, consumption was 2722 00 kWh increased and was about 2,5 million kWh, payment was absolutely 9,4 % increased in comparison with relevant period of last year.