Ölkəmizin enerji sistemində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər, yeni texnologiyaların tətbiqi ilə aparılan quruculuq işləri istehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmağa imkan verir. Texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsi, o cümlədən elektrik enerjisinin dayanıqlı ötürülməsini təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirlər cari ildə də davam etdirilir.
“Balakən Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) kollektivi də üzərlərinə düşən vəzifənin öhdəsindən layiqincə gəlməyə çalışırlar. Son üç ay ərzində də elektrik enerjisinin istehlakçılara çatdırılmasında uğurlu addımlar atılıb.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, bu istiqamətdə atılan addımlar sırasına 110 kV-lik “Balakən”, “Katex”, 35 kV-lik “Qabaqçöl” yarımstansiyalarından doydurulan 10 kV-lik “Sənaye”, “Konserv”, “Qazbinə”, “Tülü”, 6 kV-lik “İtitala” HX-lərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri daxildir. Eyni zamanda sözügedən dövrdə 0,4 kV-lik xətlərdə də təmir işləri aparılmışdır. Ümumiyyətlə, 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərin 11,2 km-i təmir edilmişdir. Qeyd edək ki, həmin bu dövrdə balans mənsubiyyətinə aid olan 36 TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin fevral ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 35 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq 79,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 4,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin iki ayı ərzində isə burada 70 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə 138,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 8,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin fevral ayında müəssisənin xidməti ərazisində 3,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 3,5 faiz azdır. Ümumi ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 7 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 14,4 faiz azdır. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 14,7 faiz artmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 2 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlakla müqayisədə 619 min kilovatsaat artaraq 7,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə isə mütləq artım 9,4 faiz olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 194,8 min kilovatsaat, 4,9 milyon kilovatsaata yaxın və 8,7 faiz olmuşdur.

Carried out purposeful measures, applying of new technology make opportunity for supplying of the consumers with quality and stabile electric energy. Intended measures in the line of increasing of technical – economical indicators, by the way stabile transmission of electric energy are also continued during current year.
Collective of “Balaken Electric Network” (EN) are assiduously try to handle this order well. Successful steps were taken in the line of supplying of the consumers with quality electric energy.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, carried out different type repair work at “Senaye”, “Konserv”, “Gazbine”, Tulu TL by 110 kV and Ititala TL by 6 kV feeding from Balaken, Katex s/s by 110 kV, Gabagchol s/s by 35 kV are belonging to these type of measures. At the same time, repair work was operated at the lines by 0,4 kV during mentioned period. In general, 11,2 km of the lines by 10, 6 and 0,4 kV were repaired. Lets` noted that, different setting repair work were operated at 36 TP belonging to balance during this period.
As the source informed, violations of rule of electric energy of 35 consumers were discovered at the enterprise service territory in February of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 48 00 manat use value of more than 799 00 kWh loosed electric energy was restored.
Lets` also noted that, infringements were observed at meter complete of 70 consumers. And about 83 00 manat use value of more than 1383 00 kWh loosed electric energy was restored. Payment of this sum was repaid during financial period.
As the source informed, more than 3,3 million kWh electric energy was used and it is 3,5 % less than the consumption of last year at the enterprise service territory in February of the current year. Total payment was 7 % increased from the indicator of the same period of last year. By the way, consumption at private consumer group was about 2 million kWh and it is 14,4 % less than the consumption of the same period of last year. Payment was absolutely 14,7 % increased from indicator of last year.
It should be noted that, consumption was 619 thousand kWh increased and was about 7,7 million kWh in comparison with consumption of the same period of last year. Payment was 9,4 %. By the way, these indicators were 1948 00 kWh and about 4,9 million kWh and 8,7 % under private consumer group.