AVADANLIQLAR HƏMİŞƏ DİQQƏT MƏRKƏZİNDƏDİR
Cəlilabad rayonu və ətraf kəndlərinin enerji təchizatını təmin edən eyniadlı paylayıcı elektrik şəbəkəsinin texniki istismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində lazımi tədbirlər planı yerinə yetirlir.
“Cəlilabad elektrik şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata əsasən, paylayıcı elektrik şəbəkəsi üzrə texniki göstəriciləri daha da yaxşılaşdırmaq üçün rayon mərkəzində və digər yaşayış məntəqələrindəki qurğu və avadanlıqlarda təmir-bərpa, sazlama işləri aparılır. Belə ki, smart kart tipli yeni sayğacların quraşdırılması işləri də həyata keçirilib. Bu məqsədlə son üç ay ərzində sözügedən sayğacların giriş xəttinə 3,4 km-dən artıq koaksial kabel xətti çəkilmiş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir. Eyni zamanda bir sıra küçələrdə yeni dayaqlar basdırılmış və ümumilikdə 10 kV-lik EVX-lərin 6,4 km-dən artıq hissəsində və 0,4 kV-lik xətlərin isə 2,2 km-ə yaxın hissəsində təmir işləri aparılmışdır.
Qeyd edək ki, mövsümə hazırlıq tədbirləri çərçivəsində sözügedən dövrdə 20-yə yaxın TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və eyni zamanda iki transformatorda təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
“Elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin fevral ayında müəssisə üzrə 82 qayda pozuntusu aşkar edilərək 418,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 25,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 12 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin iki ayı ərzində isə istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etmələrinin yoxlanılması ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı 150-yə yaxın istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 1 milyon 105,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 66,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişində dinamik artım qeydə alınmışdır”, - deyən mənbə qeyd etdi ki, cari ilin fevral ayında müəssisə üzrə 8,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,1 milyon kilovatsaata yaxın azdır. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədəd mütləq 8,6 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 14 faiz azalaraq 6,6 milyon kilovatsaata yaxın, ödənişdə mütləq artım isə 10,5 faiz olmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, cari ilin iki ayında müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 194,1 min kilovatsaat azalaraq 20 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 13,2 faiz artmışdır.

THE EQUIPMENTS ARE ALWAYS IN THE CENTER OF THE ATTENTION
Necessary measure plan was carried out in the line of much more improving of exploitation level of the same name distribution electric network at Jalilabad region and around villages.
According to the information given by “Jalilabad Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, repair – restoration, mending work were implemented at installations and equipments of the region center and at other settlements for much more improving of indicators under distribution electric network. So that, construction of smart – card type meters were also implemented. For this purpose, more than 3,4 km coaxial cable line was installed at the entry of above mentioned meters during last three months and measures in the line of it are continued. At the same time, new stands were grounded at some streets and in general, repair work was operated at more than 6,4 km distance of TL by 10 kV and at about 2,2 km part of the lines by 0,4 kV.
Lets` noted that, different setting repair work were implemented at about 20 TP during mentioned period and two ones were repaired and connected to the network.
Loads of measures were implemented and continued in the line of preventing of violations of rule – noted source was also added that, 82 infringements were discovered and more than 251 00 manat use value of about 4187 00 kWh loosed electric energy was restored. More than 12 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` also noted that, damages were observed at meter complete of about 150 consumers during carried out spot – checks during two months of the current year and about 664 00 manat use value of about 1 million 1059 00 kWh loosed electric energy was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and these type of measures were operated in the line of paying of remainder sum.
As the source informed, more than 8,8 million kWh electric energy was used under the enterprise in February of the current year. And it is about 1,1 million kWh less in comparison with relevant period of last year. Payment of used electric energy value was absolutely 8,6 % increased in comparison with the same period of last year. By the way, consumption was 14 % decreased and was about 6,6 million kWh, absolute increase at the payment was 10,5 %.
Lets` noted at the end that, consumption was 1941 00 kWh decreased and was about 20 million kWh in comparison with relevant period of last year under the enterprise during two months of the current year. Payment was absolutely 13,2 % increase in comparison with relevant period of last year.