“GƏDƏBƏY EŞ”: XİDMƏTİN SƏVİYYƏSİ DAHA DA YAXŞILAŞDIRILIR
“Gəncə” REŞ-nin balans mənsubiyyətinə daxil olan “Gədəbəy Elektrik Şəbəkəsi”nin xidməti ərazisində həyata keçirilmiş təmir işləri, istehlakçılar arasında aparılan təbliğat işləri, elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulmasına qarşı aparılan yoxlama reydləri və israfçılıqla istifadənin aradan qaldırılması sayəsində istehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişində dinamik artım qeydə alınmışdır.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən cari ilin fevral ayında rayon üzrə elektrik enerjisi istehlakı 167 min kilovatsaata yaxın azalaraq 3,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. O cümlədən daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 12 faiz azalaraq 2,1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.
Qeyd edək ki, cari ilin 2 ayı ərzində isə ümumilikdə 5,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 9 faizə yaxın azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 12,3 faiz azalaraq 4,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.
Şəbəkədən verilən məlumatda o da bildirilir ki, elektrik enerjisinin paylanmasında keyfiyyətin və dayanıqlılığın daha da mıhkəmləndirilməsi üçün ötən il bir sıra mühüm tədbirlər həyata keçirilib.
Mənbə bildirir ki, son üç ay ərzində 8,8 kilometr uzunluğunda 10 və 6 kV-lik, 10,5 kilometr uzunluğunda isə 0,4 kV-lik elektrik verilişi xəttində təmir işləri yerinə yetirilib. Eyni zamanda təsdiq olunmuş iş qrafikinə əsasən, 23 transformator məntəqəsində əsaslı və cari təmir işləri görülərək normal iş rejimi bərpa edilib. Onu da bildirək ki, şəbəkə üzrə hesabat dövründə ümumi gücü 6,4 MVA-dan artıq olan 28 transformator da təmir edilərək yenidən şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin fevral ayında keçirilmiş reydlər zamanı 60 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 174.7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 10,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 18 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin iki ayı ərzində isə burada 80-ə yaxın qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nətisədə 260,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 15,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 28 faizdən çoxunun ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

Dynamical increase was observed in the line of carried out repair work, implemented propaganda work, performed spot – checks in order to check out use of electric energy and eliminating of wastefulness use of electric energy at “Gadabay Electric Network of Ganja” REN.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, electric energy production was about 167 thousand decreased and was more than 3,7 million kWh under the region in February of the current year. By the way, consumption was 12 % decreased and was more than 2,1 million kWh in comparison with relevant period of last year.
Lets` noted that, more than 5,6 million kWh electric energy was used during two months of the current year and it is about 9 % less than relevant period of last year. Consumption was 12,3 % decreased and was more than 4,2 million kWh in comparison with the consumption of last year.
Under the information given by the network, some important measures were carried out for much more strengthening of quality and stability of electric energy distribution.
As the source informed, repair work of the line in 8,8 km length by 10and 6 kV, in 10,5 km distance by 0,4 kV were implemented. At the same time, capital and maintenance repair work were implemented at 23 transformer points. It should be noted that, 28 transformers by 6,4 MVA were repaired and connected to the network.
Under other information given by the source, violations of rule of electric power of 60 consumers were discovered at the enterprise in February of the current year and about 105 00 manat use value of more than 1747 00 kWh loosed electric energy was restored. About 18 % of this sum was paid during financial period.
Lets` also noted that, about 80 infringements were discovered during two months of the current year. As a result of it, more than 156 00 manat use value of about 2607 00 kWh loosed electric energy was restored. More than 28 % of this sum was paid as a result of carried out relevant measures and these type of measures were operated in the line of paying of remainder sum.