Yola saldığımız qış fəslində “Daşkəsən Elektrik Şəbəkəsi”ndə (EŞ) heç bir xoşagəlməz hadisə baş verməmişdir. EŞ-dən bunu Şəbəkənin payız-qış mövsümünə yüksək səviyyədə hazır olmaları ilə əlaqələndirdilər. Bu ilin əvvəlindən başlayaraq şəbəkədə əsaslı və cari təmir işləri davam etdirilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata əsasən, son üç ay ərzində 10, 6 və 0,4 kV-lik hava elektrik xətləri də daxil olmaqla burada xeyli miqdarda yenidənqurma və təmir işləri icra edilib. O cümlədən, 600 metrə yaxın yeni kabell xətti çəkilmiş və ümumilikdə sözügedən gərginlikli xətlərin 2,5 km-ə yaxın hissəsində təmir işləri aparılmışdır.
Mənbənin verdiyi digər məlumata əsasən, bu dövrdə ümumi gücü 6,1 MVA-dan artıq olan 15 transformator da təmir olunaraq şəbəkəyə qoşulmuşdur.
“Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində istehlakçıların elektrik enerjisi ilə təminatında dayanıqlıq və keyfiyyət daha da yüksəlmiş, şəbəkələrdə ifrat yüklənmələr aradan qaldırılmışdır”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin fevral ayında müəssisə üzrə 2,5 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 18,2 faiz azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 5 faizdən çox azalaraq 773 min kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə enerji haqqının ödənişində mütləq artım 2 faizdən artıq olmuşdur.
Qeyd edək ki, cari ilin iki ayı ərzində müəssisə üşrə ümumi istehlak 5,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 14 faiz azalmış, ödənişdə mütləq artım 12 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 1,5 milyon kilovatsaata yaxın, 14 faiz və 7 faizdən çox olmuşdur.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin fevral ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 26 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 129,2 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 7,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 21 faizdən şox hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin iki ayı ərzində sözügedən qayda pozuntusuna görə müəssisənin xidməti ərazisində 80 akt tərtib olunmuş, 1 milyon 982,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 119 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

URGENT MEASURES GIVE RESULTS
There were not observed any unpleasant situations at “Dashkesen Electric Network” (EN) in winter. It is the result of carried out and continued capital and maintenance repair work. These type of measures will be continued at the beginning of this year.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, loads of reconstruction and repair work were executed there including of TL by 10, 6 and 0,4 kV during last three months. By the way, about 600 meter new cable was installed and in general, about 2,5 km line was repaired.
As the source informed, 15 transformers total power by 6,1 MVA were repaired and connected to the network during this period.
According to the information given by the source, quality and stability were increased at electric energy supply of the consumers and extreme loadings were eliminated as a result of carried out purposeful measures and the source was also added that, more than 2,5 million kWh electric energy was used under the enterprise in February of the current year, it is 18,2 % less in comparison with relevant period of last year. Absolute increase was more than 2 % in comparison with relevant period of last year.
Lets` noted that, total consumption was about 5,3 million kWh under the enterprise during two months of the current year. As a result of it, consumption was 14 5 decreased, absolute increase in the payment was about 12 %. By the way, these indicators were about 1,5 million kWh, more than 14 and 7 % at private consumer group.
As the source informed, violations of rule of electric power of 26 consumers were discovered during carried out spot – checks in February of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 78 00 manat use value of more than 1292 00 kWh loosed electric energy was restored.
Lets` noted that, 80 acts were drawn up during two months of the current year, about 119 thousand of 1 million 9829 00 kWh loosed electric energy was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures.