MEASURES ARE SUCCESFULLY CONTINUED
Astara power plant” is one of generation power which was constructed thanks to attention and care of our republic leader and which was put into operation taking into account of construction period.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, collective are assiduously try in the line of transmission of electric energy with quality and stability, successfully implementing of the measures.
Lets` noted at the end that, repair – restoration measures were implemented there in the line of preparation process to season as at all energy objects. All equipments were checked and securities were controlled. At the same time, measures are carried out in the line of improving of work regime.
Lets` noted that, all units of the power plant are in normal work regime. Technical issues are in the center of the attention, technical control was operated and necessary operative measures are implemented. So that, following technical process were operated in the line supplying of the consumers with quality and stabile electric energy during last three months. At the same time, different setting repair work were operated at three units. At present, units are operated in the line of  dispatch graphic.
As the source informed, 23,5 million kWh electric energy was produced in February of the current year. Last year the production was 49,7 million kWh during last three months.
By the way, high results were achieved at technical indicators under energy production during two months of the current year.
It should be noted that, fire safety is also in the center of the attention. So that, fire water vat, water line network and other equipments were controlled and discovered indispositions were eliminated. At the same time, against – accident training were conducted.
Lets` remind that, “Astara power plant”  total power by 87 MW is consisting of 10 units.