PURPOSEFUL MEASURES ARE CARRIED OUT
Some measures were implemented at Tartar electric network belonging to the territory of “Mingachevir Regional Electric Network”.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press - release of “Azerenergy” JSC, necessary measures were implemented at all a/a and transformer points in order to improve exploitation level of energy economy of Tartar. Meter – account completes of the consumers were constantly checked, discovered infringements and indispositions were eliminated.
As the source informed, oil circuit breakers by 35 kV of Tartar, Ismayilbeyli, Sarijali and Demirler s/s were repaired. And new ones were constructed. Different powered transformers were substituted with new ones at s/s. Naftalan – Tartar and Barda – Tartar OHL by 110 kV were repaired. At the same time, different setting repair work were implemented at Sarijali, Demirler and Ismayilbeyli OHL by 35 kV belonging to balance.
It should be noted that, about 100 stands were changed at OHL by 10, 6 and 0,4 kV, about 220 stands were constructed and capital repair work was implemented at about 150 transformers during a year.
Lets` noted at the end that, relevant measures were implemented at this network for increasing of network stability in January – February by Tartar repairs.