PRODUCTION IS IMPLEMENTED UNDER THE DISPATCH GRAPHIC
Affirmed complex measures were totally carried out in order to increase technical – exploitation level of energy blocks and equipments and preparation equipments to autumn – winter season at Azerbaijan Thermal Power Plant (TPP) during last year.
Lets` noted that, about 8 milliard 126,5 million kWh electric energy was produced at the enterprise, it is fixing to the dispatch load graphic. There were not observed accidents could be cause of equipment accidents and other indispositions.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, repair – prevention and control work were operated at the power plant.
So that, air circuit breaker by 10 kV was changed with new ones at s/s by 330 kV. Capital repair work was operated at compressor equipment. Different setting repair work was operated at s/s by 500. At the same time, loads of measures were implemented in the line of improving of material welfare.
As the source informed, different setting repair work were implemented under the repair graphic during current year. Air circuit breakers were substituted with insulating gas breakers at switch yard.
About 1 milliard 581,4 million kWh electric energy was produced during last two months. By the way, about 753 million kWh electric energy was generated in February under the dispatch graphic.
At present, approximately 25 – 27 million kWh electric energy was produced during a day.