"Ucar Elektrik Şəbəkəsi”nin xidməti ərazisinə daxil olan mövcud şəbəkənin yenidən qurulması istiqamətində əməli addımlar atılır. Yeniləşdirmə tədbirləri çərçivəsində müasir tələblərə cavab verən beton dayaqlar basdırılır, naqillər təzələnir, yüksək keyfiyyətli transformatorlar quraşdırılır.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, son üç ay ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid oaln 10 kV-lik xətlərin 2,4 km-i təmir olunmuş, beş dayaq düzəldilmiş, naqillərin qabariti bərpa olunmuş və trassası yaşıl kütlədən təmizlənmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işlər həyata keçirilmişdir. O cümlədən, sözügedən xətlərin 2,9 km-i əsaslı və cari təmir olunmuş, 7 dayaq və eyni sayda travers quraşdırılmış, xeyli sayda izolyator dəyişdirilmişdir. Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin xidməti ərazisində olan TM-lərdən də yan keçməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə 34 TM-də təmir işləri aparılmış, 33 transformatora isə yağ əlavə edilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidmət ərazisində 7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 7,1 faiz azdır. Ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq cüzi artmışdır. O cümlədən, daimi əhali tərəfindən istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 7 faiz azalaraq 3,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır.
İstehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etmələri ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı əldə etdiyimiz məlumata görə isə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin yanvar ayında keçirilmiş reydlər zamanı 53 qayda pozuntusu (bunun 49-u məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 178,5 min kilovatsaata yaxın (bunun 157 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 10,7 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövründə həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində 640-dan artıq (bunun 552-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 3 milyon 478,1 min kilovatsaata yaxın (bunun 2 milyon 493.1 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 208,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 50 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

URGENT MEASURES ARE IMLPEMENTED
Loads of measures are implemented in the line of reconstruction of the network belonging to service territory of   “Ujar Electric Network”. Concrete stands were grounded, cables were renewed, high quality transformers were   constructed in the line of reconstruction measures.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 2,4 km of the lines by 10 kV were repaired, five stands were made, trace was cleaned of green mass at the lines by 10 kV belonging to the enterprise during last three months. At the same time, different setting repair work were implemented at the lines by 0,4 kV. By the way, 2,9 km of mentioned lines were capital and maintenance repaired, 7 stands and the same number traverses were constructed, loads of  insulators were changed. Lets` noted that, repair work were operated at TP. So that, repair work were operated at 34 TP, oil was added to 33 transformers.
Under the information given by the source, more than  7 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory in January of the current year. Total payment was a little increased in comparison with relevant period of last year. By the way, consumption was 7 % decreased and was about 3,1 million kWh under private consumer group. Payment was about 6 % increased in comparison with relevant period of last year.
Violations of rule of electric power of 53 consumers (49 of them belongs to private consumer group) were discovered during carried out spot – checks and as a result of it, more than 107 00 manat use value of about 1785 00 kWh (about 157 thousand belongs to private consumer group) loosed electric energy was restored. Payment of this sum was performed during financial period.
Lets` also noted that, more than 640 (552 of them belongs to private consumer group) violations of rule were discovered during last year. About 2087 00  manat use value of about 3 million 4781 00 kWh (more than 2 million 4931 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric energy was restored. More than 50  % of this sum was repaid as a result of carried out purposeful measures and relevant measures are operated in the line of paying of remainder sum.