ŞƏBƏKƏ MÖVSÜMƏ HAZIRDIR
Ötürücü infrastrukturun səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi elektrik enerjisinin istehlakçılara dayanıqlı şəkildə keyfiyyətlə çatdırılması üçün mühüm şərtdir. Bu məqsədlə son illər paylayıcı elektrik şəbəkələrində görülən işlərin həcmi xeyli genişləndirilib. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerjisinin keyfiyyət göstəriciləri yaxşılaşdırılmış, enerji daşıyıcılarında ifrat yüklənmə və açılma hallarına rast gəlinmir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Zaqatala Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində mövsümə hazırlıq məqsədilə bir sıra təmir işləri yerinə yetirilib. O cümlədən, son üç ay ərzində 10 kV-lik 7,7 kilometrə yaxın xətt təmir edilmişdir. Buraya “Göyəm”, “Tala”, “Car”, “Əliabad” və digər xətlərdə görülmüş işlər aiddir. Eyni zamanda sayğac uçot komplektinə nəzarəti gücləndirmək məqsədilə yenidənqurma işləri aparılmış və 16,1 kilometrə yaxın 0,4 kV-lik xətt də təmir edilmişdir. Qeyd edək ki, təmir qrafikinə uyğun olaraq sözügedən dövrdə 12 transformator məntəqəsində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 39 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 88 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 5,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, ötən il ərzində isə burada 540-dan artıq qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək akt tərtib olunmuş və 1 milyon 616,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 97 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin də ödənişi təmin edilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, cari ilin yanvar ayında müəssisə üzrə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə elektrik enerji istehlakı artaraq 7,8 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ümumi ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 17 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə isə istehlak 5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 10 faizə yaxın artmışdır.

NETWORK IS READY TO SEASON
Supplying of consumers with quality electric energy, productive activation of infrastructure are very important. Capacity of carried out measures were much more enlarged for this purpose at distribution electric network during last period. Quality indicators were improved, extreme loadings and opening process were not observed as a result of carried out measures.
According to the information given by Zagatala Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some repair work were implemented in order to preparation to season at the enterprise service territory. By the way, about 7,7 km line by 10 kV was repaired during last three months of the current year. Goyem, Tala, Jar, Aliabad and other lines are belonging there. At the same time, reconstruction measures were implemented and about 16,1 km line by 0,4 kV was repaired in order to strengthened to  control to meter account complete. Lets` noted that, different setting repair work were operated at 12 transformer points during mentioned period.
Under the information given by the source, violations of rule of electric energy of 39 consumers were discovered during carried out spot – checks at the enterprise service territory in January of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 53 00 manat use value of about 88 thousand kWh electric energy was restored. Payment was restored during financial period.
It should be noted that, more than 540 infringements were   discovered during last year and more than 97 thousand of more then 1 million 6168 00 kWh loosed electric energy was restored. Payment of this sum was paid during financial period.
Lets` noted at the end that, electric energy production was more than 7,8 million kWh at the enterprise service territory in January of the current year. Total payment was more than 17 % in comparison with relevant period of last year. By the way, consumption was more than 5 million kWh under private consumer group. Payment was  about 10 % absolutely increase in comparison with the same period of last year.