SAATLI EN REPAIR: WORK IS IMPLEMENTED
Capital and maintenance repair work were carried out at transformer points, TL in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy at “Saatli Electric Network”.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work were implemented at Komplex, the II Sheher, Nesimikend, Mirjelalkend TL by 10 kV and at other TL, by the way, totally 4,3 km line was repaired. At the same time, analogical measures were carried out at the lines by 0,4 kV and more than 6,7 km distance was repaired.
Lets` noted that different powered 35 transformers belonging to the enterprise balance were repaired and put into operation.
Under other information given by the enterprise, about 11,7 million kWh electric energy was used in January of the current year. Absolute increase was more than 6 % in comparison with relevant period of last year. By the way, consumption was about 9,7 million kWh, payment was 5,2 %.
Lets noted that, consumption was more than 79,2 million kWh under the enterprise during last year. Total payment was absolutely 13 % increased in comparison with 2011. These indicators were about 55 million kWh and 11 % under private consumer group.
It should be noted that, violations of rule of electric energy of 58 consumers were discovered at the enterprise in January of the current year. And about 144 manat use value of more than 2398 00 kWh loosed electric energy was restored. About 24 % of this sum was repaid during financial period.
By the way, 530 infringements were observed during carried out spot – checks within last year and more than 1668 00 manat use value of about 2 million 7813 00 kWh loosed electric energy was restored. About 45 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of laying of remainder sum.