Ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə daxili imkanlar hesabına tikilərək istifadəyə verilmiş 12 aqreqatdan ibarət, ümumi gücü 105 MVt olan “Bakı” elektrik stansiyasında aqreqatlarda planlı təmir-sazlama işləri texniki xidmət qrafikinə uyğun aparılır. Hal-hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin yanvar ayında 51,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, ötən il ərzində isə stansiyada 572,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
“Tələbatçılara keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində, tapşırıqların uğurla yerinə yetirilməsində kollektivimiz səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində də fəal iştirak edir”, – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, təmir işləri stansıyanın təmir briqadası tərəfindən aparılır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində stansiyada təmir işləri aparılmış, təmir qrafikinə uyğun olaraq dörd aqreqatda növbəti istismar həddinə uyğun texniki xidmət işləri aparılmışdır. Eyni zamanda generatorlarda da təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, stansiyanın elektrik avadanlıqlarına da texniki baxışlar keçirilmiş və 110 kV-lik yarımstansiya avadanlıqlarında müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır.

TECHNICAL MAINTENANCE IS IN THE CENTER OF THE ATTENTION
Repair – mending measures are carried out at the units of Baku power plant by 105 MW which was put into operation taking into account of the most modern technologies. At present, the units are operated in accordance to the dispatch graphic.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 51,1 million kWh electric energy was produced in January of the current year. Lets` noted that, more than 572,1 million kWh electric energy was generated during last year.
High results were achieved under technical economical indicators as a result of carried out purposeful measures in the line of increasing of work stability of equipments, rising of exploitation level of energy transmission and distribution systems.
Our collective are assiduously try to supply subscribers with quality and stabile electric energy and actively take part in technical service of units – noted source was also added that, repair work is operated by repair brigade of the power plant.
It should be noted that, repair work was implemented at the power plant during last three months of the current year, technical maintenance was operated at four units in accordance to repair graphic. At the same time, these type of measures are operated at the units.
Under other information given by the source, equipments of the power plant were maintenance repaired and different setting repair work were operated at the equipments of s/s by 110 kV.
Fire safety is also in the center of the attention. Workshops, administrative and subsidiary buildings were inspected and supplied with fire extinguisher equipments and territory was cleaned of dry grass.