PURPOSEFUL MEASURES ARE CARRIED OUT
Some purposeful measures were carried out in the line of increasing of technical – economical level, supplying of the consumer with quality electric energy.
According to the information given by the network to the Press – release of “Azerenergy” JC, about 63 transformers by 20,1 MVA were repaired and put into operation during the IV quarter of 2012. At the same time, different setting repair work were carried out at 19 transformer points.
Lets` noted that, about 3,2 km distance of the lines by 6 – 10 kV, more than 2,3 km of the lines by 0,4 kV were repaired during mentioned period. More than 20 stands were changed beside all of them.
Loads of measures were operated in the line of registration of illegal use of electric energy – noted source was also informed about that, facts of violations of rule of electric power of 48 consumers were discovered during carried out spot – checks. Discovered infringements were relevantly acted and more than 171 00 manat use value of more than 2857 00 kWh loosed electric energy were restored. About 28 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` also noted that, 350 infringements were discovered and more than 1466 00 manat use value of 2 million 4436 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of remainder sum. By the way, documents of 4 consumers were sent to law machinery for carrying out relevant measures.
More than 7,8 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory in January of the current year. Absolute increase was more than 9 % in comparison with relevant period of last year. Payment was about 7 % more than the indicator of last year.